SANDALIM KIYIYA BAĞLI İZMİR - DT

Büyük Oyunu
1 Perde - 1 saat 30 dakika

Yazan Dinçer Sümer

Yöneten Murat Çidamlı

OYUNCULAR:

Anlatıcı Tomris Çetinel
Şükrü Özkan Gezgin
Alekos Mustafa Şen
Mahinur Zeynep Nutku
Melina Mesure Tahir

Koro İlke Can, Gizem Cessur, Tolga Erk, Fulya Gezici, Salih Köküz, Deniz Burak Mersinli, Selda Mikkola, Erdinç Ayatç Özgür, Deniz Taylan Tombul, Deniz Yağcı, Meltem Başınhan

Müzisyenler
Keman Merve Biçer
Kanun Erdem Aktaş
Klarnet Gökhan Karakaş
Ritim Gökalp Namlısoy
 

Dekor Tasarımı Tayfun Çebi
Kostüm Tasarımı Funda Çebi
Işık Tasarımı M. Kemal Gürgün
Müzik Kerem S. Memişoğlu
Koreografi Özgür Adam İnanç
Yönetmen Yardımcısı Ozan Yıldırım

Sahne Amiri Önder Ünver
Kondüvit Arif Alpa
Işık Kumanda Mustafa Derler
Suflöz Yağmur Özgenç
Dekor Sorumlusu Koray Hallı
Aksesuar Sorumlusu  Sıtkı Miman
Kadın Terzi Filiz Karamırnak
Erkek Terzi Vacit Örgül
Perukacı Sami Öztürk
Sinevizyon Sorumlusu Engin Altun
Video Tasarımı Sinan Sungur

OYUNUN KONUSU

20. yy, emperyalizmin göz diktiği Ortadoğu coğrafyasında onulmaz yaralar açmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun sahip olduğu zenginliklere gözünü diken Batı, imparatorluğu yıkmak için, yan yana barış içinde yaşayan halkları birbirine karşı kışkırtmış ve düşman etmiştir. O günlerde atılan kötülük tohumları, hala korkunç yıkımlara ve savaşlara neden olmaktadır. Bu sorunların en büyüğü ise etkilerini artarak, her gün gözlediğimiz göç olgusudur. 
Biri Türk, diğeri Rum iki Anadolu gencinin dostluğu etrafında anlatılan öykü, bu yaşanan felaketleri bu günün seyircisine aktarmayı hedeflemektedir. Usta yazar ve tiyatro sanatçısı Dinçer Sümer’in kaleme aldığı “Sandalım Kıyıya Bağlı” adlı epik eser, “Ayvuklalı Alekos ve Namazgahlı Şükrü Bey Destanı” alt başlığından da anlaşılacağı üzere şiirin, müziğin, dansın ve yer yer kahkaların yer yer gözyaşlarının arasında bize bir kez daha bu felaketlerin yaşanmaması adına ne yapmamız gerektiği hakkında düşünme imkanı sumaktadır. 
1986’da “Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü”  kazanan eser, Ege’nin iki kıyısında barış, dostluk ve diyaloğun hakim kılınması için uzatılan bir kardeş eli, bir zeytin dalıdır.

Oyun Ekibi