Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

ÇOCUKLAR VE GENÇLER ŞENLİKTE BULUŞUYOR

                              “Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başlıyor

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” bu yıl 15’inci kez Van’da minik sanatseverler için perde açacak.

Ev sahipliğini Van Devlet Tiyatrosunun yaptığı şenlik, William Shakespeare’in yazdığı, Emel Bala Gürel’in dilimize çevirdiği ve Özgür Avcu’nun yönettiği, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı çocuk oyunu ‘Bir Yaz Masalı’nın Kültür Merkezi Sahnesindeki gösterimi ile 8 Mayıs Pazartesi günü başlayacak.

‘Her okul bir tiyatro olsun’ düşüncesiyle 14 yıl önce başlatılan ‘Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’nde, Diyarbakır, İzmir, İstanbul ve Ankara Devlet Tiyatroları seçkin çocuk oyunlarını tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Van’ın ilçe ve köylerinden belirlenmiş okulların da eserlerini sahneleyeceği şenlik kapsamında, yurt içinden çeşitli profesyoneller tarafından eğitim amaçlı atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Şenlikte Hayaller Sahneye Taşınıyor

Çocukların ve gençlerin, şehrin her köşesinde sanat yapması ve tiyatronun tüm okullara girip sanatın birleştirici gücüyle gençliğin el ele vermesi hayaliyle yola çıkılarak hazırlanan şenlikte, Van Devlet Tiyatrosu çalışanlarının ulaştığı okullardaki çocuklar hayallerini sahneye taşıyacak.

Ulaşılan okullardaki çocuklar ve gençler Van Devlet Tiyatrosu sanatçılarının desteğiyle tanıştıkları tiyatroyu Kültür Merkezi Sahnesinde sanatseverlerle buluşturacak.

Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, ‘Otogargara’yı, Abdurrahman Gazi İMKB Anadolu Lisesi, ‘Ocak’ı, Erek Ortaokulu, ‘Pati Kardeşliği’ni, İskele Ortaokulu, ‘ Eski Oyuncaklar Kof Adama Karşı’yı şenlikte gösterime sunacak.

Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatro Şenliği, 14 Mayıs Pazar günü Van’ın Akdamar Adası’na yapılacak geziyle son bulacak.

 

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.