Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

TİYATRODA REKOR: 5 GÜNDE 32 BİN SEYİRCİ

‘Küçük Hanımlar Küçük Beyler’den 12 Yılın Seyirci Rekoru

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” 5 günde 32 bin minik sanatseveri ağırlayarak 12 yılın seyirci rekorunu kırdı.

Ankara Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen festival, 25-30 Nisan tarihleri arasında Ankara’da kutlandı.

Bu yıl festivalde, İtalya, Rusya, İspanya, Kosova, Şili, ve Yunanistan’dan 8 yabancı grup ve Türkiye’den 10 yerli grup, 13 farklı sahnede 102 temsil verdi. Ayrıca, kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, opera ve bale, müzikal gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de festival kapsamında gerçekleştirildi.

‘23 Nisan’a Adanan Tek Tiyatro Festivali

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramından yola çıkılarak hazırlanan tek tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan etkinlikte; İtalya’dan ‘Kütük Ev’ ve ‘Hana ve Momo’, Rusya’dan ‘Mutabor Sirki’ ve ‘Mechanicus’, İspanya’dan ‘Guguklu Saat’, Kosava’dan Bu Benim’, Şili’den ‘Micromundo’ ve Yunanistan’dan ‘ Zürafa’ isimli çocuk oyunları sanatseverler tarafından büyük beğeniyle izlendi.

Türkiye’den ise hem Devlet Tiyatrolarının hem de Şehir Tiyatrolarının başarılı oyunlarının yer aldığı festivalde; Ankara Devlet Tiyatrosu, ‘Tiyatro Makinesi’ni, ‘Alice Harikalar Diyarında’yı, ‘Fırtına’yı, ‘Canım Ailem’i, ‘Ben ve Sen’i ve ‘Arkadaş’ı İstanbul Devlet Tiyatrosu, ‘Savaş Çiçekleri’ni, İzmir Devlet Tiyatrosu, ‘Ayışığı Sirki’ni, Van Devlet Tiyatrosu, ‘İMBÖ’yü, Adana Devlet Tiyatrosu, ‘Ali Baba ve Kırk Haramileri’, Trabzon Devlet Tiyatrosu, ‘Define Adası’nı, Erzurum Devlet Tiyatrosu, ‘Sihirli Sirk’i, Bursa Devlet Tiyatrosu, ‘ Küçük Kara Balık’ı, Antalya Devlet Tiyatrosu, ‘Benim Güzel Pabuçlarım’ı ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları, ‘Hansel ile Gratel’i minik sanatseverlerin beğenisine sundu.

Sosyal Sorumluluk Adına Önemli Adımlar Atıldı

Festival coşkusunu her çocuğun yaşayabilmesini amaçlayan Ankara Devlet Tiyatrosu, çocukların sanatsal faaliyetlerden yararlanabilmeleri için hastanelere giderek burada yatan çocuklara La Fontaine masallarını okudu ve hediyeler sundu.

Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi ile Cebeci Tıp Fakültesi Çocuk Bölümünde yatan çocuklara yönelik gerçekleştirilen etkinlikte yüzlerce çocuk sanatın büyülü dünyasında eğlence dolu dakikalar yaşadı.

Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçıları, Göreneller Görme Engelliler İlköğretim Okulunda, görme engelli çocuklara yönelik ‘Okuma Tiyatrosu’ projesi ile ‘Bizim Balı Kim Yedi’ adlı oyunu sahneleyerek görme engelli sanatseverlerin tiyatroyla buluşmasını sağladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Ankara Devlet Tiyatrosu işbirliğiyle düzenlenen ‘Adım Adım Tiyatro Etkinliği’ de festivalde gerçekleştirilen bir diğer sosyal sorumluluk projesi.

Proje kapsamında, çocuklar sahnede yapılan provayı ve usta oyuncuların rol çıkarma çalışmasını izleyerek, rejisörün kendilerine verdiği mizanseni Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarıyla birlikte sahnede gerçekleştirdiler.

Sahne, ‘Serebral Palsili Çocuklar’ın Oldu

Ankara Devlet Tiyatrosu, Serebral Palsili Çocuklar Derneği’nin sahneye uyarladığı ‘Dünya’ya Mesaj 2’ adlı oyunu da festival kapsamında tiyatroseverlerle buluşturdu.

Serebral Palsili Çocuklar daha önceden çalıştıkları oyunu, sahneye çıkarak minik sanatseverlerin beğenisine sundu.

 

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.