Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

İZMİR DEVLET TİYATROSU 60 YAŞINDA

Devlet Tiyatrolarının, tiyatro sanatını yurt çapında yaygınlaştırma çabalarının bir değeri olarak 1957 yılında kurulan İzmir Devlet Tiyatrosu 60’ıncı yılını kutluyor.

İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından Konak Sahnesinde gerçekleştirilen kutlamalar, tiyatro bahçesinde ‘Ustalara Saygı’ temalı fotoğraf sergisinin açılışıyla başladı. 1957’den bu yana sahnelenmiş oyunlara ait fotoğrafların da yer aldığı sergi, davetlilere zamanda yolculuk yaptırırken, 60 yıllık repertuar oyunlarının fotoğrafları, eski sanatçılar ve mevcut kadroyu tanıtan belgesel video gösterimi de ilgiyle izlendi.

Su, müzik, ateş, lazer ve ışık gösterilerinin de yer aldığı kutlamalara, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Necat Birecik, Genel Müdür Yardımcıları Ercan Serin ve Cemal Coşkun, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Tayfun Erarslan ve Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Bozkurt Kuruç katılırken vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Gösterilerin ardından devam eden kutlamaların açılış konuşmasını yapan Erarslan, Devlet Tiyatrosunun İzmir’deki varlığına değinerek, ‘Ülkemizin, sanata ve sanatçıya en çok sahip çıkan, sanatsal olayları büyük bir ilgiyle ve yakından takip eden ve tarihi boyunca ismi kültürle, sanatla birlikte anılan özel şehri İzmir’de, Devlet Tiyatrosunun varlığı ve yaş günü apayrı bir anlam ifade ediyor. İzmirli tiyatroseverler,  hiç boş bırakmadıkları salonlarda, bitmeyen alkışları ve yeni sahnelere duydukları taleplerini yineleyerek verdikleri değeri gösteriyorlar bize.   Bizler de bu değere, sevgiye ve ilgiye layık olmak adına altmış yıldır Devlet Tiyatrolarının misyonuna uygun biçimde, yerli ve yabancı oyunlardan seçilmiş geniş bir repertuarla İzmir seyircisine sesleniyoruz.” dedi.

Kuruç ise, “altmışıncı yaşına alkışlarınızla ulaşmanın benzersiz mutluluğunu nice on yıllar, nice kuşaklar boyunca paylaşmak ve tiyatro sanatıyla büyüyen, olgunlaşan kuşaklar yetiştirmek dileğiyle” diyerek İzmir halkına teşekkür etti. Gecenin sonunda misafirlere 60’ıncı yıl anı kitapları takdim edildi.

Köklü geçmişi, birikimi ve tiyatroyu yakından takip eden seyircisiyle özel bir yere ve öneme sahip olan İzmir Devlet Tiyatrosu, 14 Nisan 1957 yılında Richard Nash’in yazdığı, Fitnat Durusoy’un dilimize çevirdiği ve Mahir Canova’nın yönettiği ‘Yağmurcu’ adlı oyun ile perdelerini açmış ve 60 yıldır tiyatroseverlere hizmet etmeyi sürdürmüştür.

Konak Sahnesi, Urla AKM Sahnesi ve mevcut ve yapımı devam eden yerleşik sahnelerinin yanı sıra üniversite, belediye ve diğer kurumlarla işbirliğine giden İzmir Devlet Tiyatrosu, yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirdiği yılda ortalama 400 temsil ile seyircisini kucaklamaktadır.

 

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.