Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

ANKARA DT ‘YERALTINDAN NOTLAR’ İLE RUSYA’DA

                          “Devlet Tiyatroları ‘Raduga’ Gençlik Tiyatro Festivaline Katılıyor”

St. Petersburg A. A. Bryantsev Genç İzleyiciler Tiyatrosu tarafından 17 yıldır düzenlenmekte olan ‘Raduga’ Gençlik Tiyatro Festivali kapsamında Ankara Devlet Tiyatrosu Rusya’da perde açacak.

Devlet Tiyatroları, aldığı davet üzerine 29 Mayıs – 02 Haziran 2017 tarihleri arasında Rusya’nın St. Petersburg şehrine gidecek ve Rusça alt yazıyla Dostoyevski’nin kült eserlerinden Yeraltından Notlar’ı sergileyecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye uyarlanan oyun, 1 Haziran Perşembe günü A.A. Bryanstsev Genç Seyirciler Tiyatrosuna ait Küçük Sahne’de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

2000 yılından itibaren gerçekleştirilen, genç tiyatrocular için yeni dramaturjik yaklaşımlar ve günümüz modern tiyatro formlarıyla çalışan yeni rejisörler bulmayı amaçlayan festival bugüne kadar dünyanın farklı ülkelerinden yaklaşık 200 oyunu Rus tiyatroseverlerle,  buluşturdu.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin yazdığı, Ergin Altay’ın dilimize çevirdiği ve Erdinç Doğan’ın oyunlaştırıp yönettiği Yeraltından Notlar, kendi kişiliğinin kördüğümüne dolanan yeraltı adamının mizahi çatışmalarını ve Petersburg’un bataklığından dünyaya fırlamış Bay X’in, arkadaşlarıyla, kadınlarla ve kendisiyle yaşadığı trajikomik çatışmaları konu ediyor.

Yaklaşık 90 ünlü tiyatro yönetmenin de katılacağı festival, 30 Mayıs – 05 Haziran 2017 tarihleri arasında St. Petersburg şehrinde tiyatroseverleri selamlayacak.

Rusya’dan Ödülle Döndü

Geçtiğimiz sene, Rusya’nın Velikiy Novgorad-Staraya Russa şehirlerinde düzenlenen ’XX. Dostoyevski Tiyatro Festivali’ne de katılan ‘Yeraltın Notlar’ büyük bir başarıya imza atarak ‘Seyirci Beğeni’ ödülüne layık görülmüştü.

F. M. Dostoyevski Novgorod Akademik Dram Tiyatrosu tarafından gerçekleştirilen bu kültürel etkinliğe; Rusya'nın Moskova, St. Petersburg, Vologda, Perm, Lipetsk ve İrkutsk şehirlerinden önemli tiyatrolarının yanı sıra, Litvanya, İran, Türkmenistan ve Türkiye’den profesyonel tiyatro grupları katılmış; etkinlikte, Karamazov Kardeşler, Gülünç Bir Adamın Rüyası, Suç ve Ceza, Beyaz Geceler, İkiz, Bobok, Uysal Kız gibi Dostoyevski’nin önemli eserlerinin uyarlamaları yer almıştı.

Profesyonel bir jüri ekibi tarafından; seyirci beğeni, en iyi erkek ve kadın oyuncu ve en iyi yardımcı oyuncu ödülünün verildiği festivalde, Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Yeraltından Notlar’ adlı oyunuyla ‘Seyirci Beğeni’ ödülünü alarak büyük bir başarıya imza atmıştı.

 

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.