Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

BURSA’DA FESTİVAL MEŞALESİ YANDI

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bu sene beşincisinin düzenlendiği ‘Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’ Bursa Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde Atatürk Anıtına çelenk koyma töreniyle başladı.

Ahmet Vefik Paşa Sahnesinin önünde gerçekleştirilen kutlamalar, birbirinden farklı etkinliklerle gün boyu devam etti.

Bursa Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen festivalin açılışına Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Bursa Vali Yardımcıları Yalçın Bulut ve Ergun Güngör, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve çok sayıda yerli ve yabancı tiyatro topluluğu katılırken vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Arzu Tan Bayraktutan yaptığı açılış konuşmasında,  günün anlam ve önemine değinerek, “Sınır tanımayan gücüyle iki kadim dostu, bir elmanın iki yarısı Bursa ve Balkanları kavuşturan ‘tiyatro’ adlı çelikten daha güçlü köprünün günü bugün” dedi.

Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve festivale katılanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, festivalin Bursa’yı tanıtma ve yine Bursa’daki sanatı Balkan ülkeleriyle tanıştırma adına önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Balkanların; Türkün, Boşnağın, Makedonun, Arnavutun, Hırvatın, Sırpın, Rumun, Bulgarın ortak sesi, nefesi olduğunu ifade etti.

Kurt, Balkanlarla bin yıllık ortak tarihsel geçmişin, bize acılardan çok sevinçleri, kavgalardan çok dostlukları, gözyaşından çok aşkı öncelikli olarak sanatla hatırlatmanın önemini vurgulayarak şöyle konuştu;

“Yürek çarpıntımız, sevgimiz her yerde aynı... Bursa, Anadolulu olmanın, Balkanlara giden en özel köprüyü içinde barındırmanın yanında tiyatronun bin yıllık mirasını taşımanın gönencini de yaşıyor. Böyle büyük bir değeri, bu yıl beşincisini düzenlediğimiz ‘Devlet Tiyatroları Bursa, Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’yle taçlandırmak bir onur.”

Kurt ayrıca festivalin gerçekleşmesinde desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a teşekkür ederek, festivalin yıllar boyu sürmesini diledi.

Bursa Valiliği olarak festivalin içinde bulunmaktan son derece mutluluk duyduklarını belirten Vali Yardımcısı Ergun Güngör; “Sanatsever Bursa halkı tiyatroya sahip çıkıyor, salonları dolduruyor. Sizlerin destekleriyle tiyatro sonsuza dek yaşayacak. Bursa’ya Balkanlardan göç eden çok değerli insanlar var. Bu festival vesilesiyle sanat ve kültür alışverişi yapılacak ve bunun yanında Balkan ülkeleriyle ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda da çok faydalı olacak. Kadına şiddetin olmadığı ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin her alanda gerçekleştiği bir dünya temennisiyle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

Programının yoğunluğu nedeniyle açılışa katılamayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş telgraf göndererek festivalin yıllar boyu sürmesini diledi ve emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Açılış konuşmalarının ardından festival Makedonya Üsküp Türk Tiyatrosu tarafından sahneye konan ‘Othello’ oyunu ile perdelerini açtı.

17 gün boyunca sürecek festivale Türkiye, Makedonya, Bulgaristan, Kosova, Romanya, Sırbistan, Bosna Hersek, Yunanistan, Arnavutluk ülkeleri katılıyor.
 

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.