Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

‘KONYA BİN NEFES BİR SES ULUSLARARASI TÜRKÇE TİYATRO YAPAN ÜLKELER FESTİVALİ’ PERDELERİNİ AÇTI

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali”, Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Festival, akşam saatlerinde Konya Devlet Tiyatrosu önünde gerçekleştirilen etkinliklerle devam etti.

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılış törenine Konya Vali Yardımcısı Hasan Karakaş, Devlet Tiyatroları Başrejisörü Hakan Çimenser, Konya Orman Bölge Müdürü Muhammed Çolak, Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Alpay Aksum ve çok sayıda davetli katıldı.

Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesinde gerçekleştirilen festivalin açılış konuşmasını Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Ferdi Dalkılıç yaptı.

Dalkılıç, tiyatronun özeleştiri kültürü oluşturduğunu ve bunun da toplumlarının gelişmesini sağladığını söyleyerek, Konya Orman Bölge Müdürlüğüne destekleri için teşekkür etti.

Hakan Çimenser, küçükken tiyatro oyunu seyrettiğinin ve bu oyun sayesinde 30 yıllık tiyatro geçmişinin oluştuğunu belirterek, “Tiyatronun antik çağlardan beri devam etmesinin sebebi bu gücüdür. Hiç bitmemesi, bitmeyecek olması bu yüzdendir” dedi.

Konya Valisi Yakup Canpolat’ın selamlarını ve başarı dileklerini ileterek sözlerine başlayan Konya Vali Yardımcısı Hasan Karakaş, "Ülkemiz ve milletimiz, İslam ve Türklüğün yoğrulmasından oluşmuş özü inanca, sevgiye, saygıya ve hoşgörüye dayanan zengin bir kültür ve medeniyet yaratmış. 7 yabancı ülke tiyatro grubunun katıldığı festivalde bu kültürden bir parçayı onlara vereceğiz. Biz de onlardan edebi anlamda faydalanarak zengin kültürümüzü daha da zenginleştireceğiz" dedi.

Festival kapsamında, 100 bin fidanlık Konya Devlet Tiyatrosu Hatıra Ormanı’nın açılışı da gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının ardından, Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye konan ‘Gün Batımı’ adlı tiyatro oyunu sanatseverlerle buluştu.

Festivalde bu yıl, Özbekistan’dan ‘Çığ’, Kosova’dan ‘Hababam Sınıfı ’, KKTC’den çocuk oyunu ‘Dağ Denize Kavuştu’, Kazakistan’dan ‘Woyzeck’, Filistin’den ‘Filistin’e Dönüş’, Bulgaristan’dan ‘Burada, Orada ve Heryerde’ ve Azerbaycan’dan ‘Cehennem Sakinleri’ isimli oyunlar sergilenecek. Türkiye’den ise, İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘İkinci Bölüm’ü tiyatroseverlerle buluşturacak.

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.