Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

KARADENİZ’DE ‘PERDE’LER TİYATRO İÇİN AÇILDI

“19. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali Başladı”

Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 19’uncusu düzenlenen ‘Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ kortej yürüyüşüyle başladı. Festival açılışına çok sayıda yerli ve yabancı tiyatro oyuncusu katılırken vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Uğur Keleş, Trabzon Devlet Tiyatrosunun Türkiye’nin en köklü 2’nci tiyatro festivaline ev sahipliği yaptığının altını çizerek, “ 20’nci tiyatro festivalimizin çalışmalarına başladık bile. Çünkü bu desteğe, bu sevgiye sözümüz var” dedi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve Ortahisar Kaymakamı-Trabzon Vali Yardımcısı Numan Hatipoğlu sırasıyla konuşmalarını yaptılar.

30 yıllık Trabzon Devlet Tiyatrosunun, 19 yıldır uluslararası bir tiyatro festivaline ev sahipliği yapmasının çok önemli olduğunu belirterek sözlerine başlayan Kurt konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Devlet Tiyatroları 30 yıldır burada. 30 yıldır da Trabzon halkı tiyatrosunu sevmekte ve tiyatrosuna sahip çıkmaktadır. 19 yıldır da uluslararası alandaki seçkin tiyatrolar Trabzon’a konuk olmakta. Dünyayı hem Trabzon’a çağırıyoruz, aynı zamanda da Trabzon’u dünyaya taşıyoruz. Bu bizim için gurur kaynağıdır. Umut ederim ki bu festivalimizin 50. yılını da 100. yılını da görürüz. Çünkü festival Trabzon’a çok yakışıyor. Festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen ve desteklerini esirgemeyen başta Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş olmak üzere herkese çok teşekkür ederim.”

Trabzon Vali Yardımcısı Hatipoğlu ise, Trabzon'un kültür ve sanat kenti olduğunu vurgulayarak, “Trabzon’un bu güzelliklerini sizinle birlikte hep beraber yaşıyoruz. Tiyatro toplumu hem acı hem tatlı olan pek çok hususla tanıtan, tanıştıran aynı zamanda hayatın çeşitli alanlarını hicivle, eleştiriyle ve hoşgörüyle beraber insanlara yansıtan en önemli sanat dallarından birisi. Bu konuda da gerçekten Trabzon farkını hissettirmekte, 19. festivali yapmak apayrı bir başarı” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından törene katılan protokol üyeleri, festivale katılan ülkelerin tiyatro ekipleri ve vatandaşlar Devlet Tiyatrosu’na kadar festival yürüyüşü gerçekleştirdi. Tiyatro önünde gerçekleştirilen etkinliklerin ardından yöresel yemek ikramı yapıldı.

Binlerce Trabzonlu sanatseverin izleyeceği festivalde; Romanya, Başkortostan, Gürcistan, İngiltere ve Brezilya’dan 5 yabancı grup ve Türkiye’den 3 yerli grup, 2 farklı sahnede 16 temsil verecek.

Festivalde bu yıl Romanya’dan ‘Andrei Mureşanu Tiyatrosu’, ‘Gizli Pencere’yi, Başkortostan’dan ‘Salavat Devlet Başkurt Dram Tiyatrosu’, ‘Ziyaretçi’yi, Gürcistan’dan “Bağımsız Kuklacılar Birliği ‘Nike’”, ‘Yayınlanmamış Roman’ı’, İngiltere’den ‘Levantes Dans Tiyatrosu’, ‘The Band’ı ve Brezilya’dan ‘Academia de Palhaços’, ‘Elveda, Ölü Palyaçolar’ı sahneleyecek.

Türkiye’den ise Devlet Tiyatrolarının üç oyunla katılacağı festivalde, Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Gün Batımı’nı, İstanbul Devlet Tiyatrosu “Fatima’nın Erkekleri”ni ve Bursa Devlet Tiyatrosu ‘Karıncalar’ı sanatseverlerin beğenisine sunacak.

Festival, Ankara Devlet Tiyatrosunun saat 20.00’de Haluk Ongan Sahnesinde gerçekleştirdiği ‘Gün Batımı’ adlı tiyatro oyunuyla perdelerini açtı.

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.