Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

ÇOCUKLAR VE GENÇLER ŞENLİKTE BULUŞUYOR

“Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği Başlıyor”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” bu yıl 16’ncı kez Van’da minik sanatseverler ve gençler için perde açacak.

Ev sahipliğini Van Devlet Tiyatrosunun yaptığı şenlik, 7 Mayıs Pazartesi günü protokol üyeleri, Devlet Tiyatroları yöneticileri, sanatçıları, minik tiyatroseverler ve basın mensuplarının katılımıyla kortej yürüyüşüyle başlayacak.

Van Devlet Tiyatrosu önünde son bulacak kortej yürüyüşünün ardından şenlik, Clive Staples Lewis’ın yazdığı, Çağman Pala’nın dilimize çevirdiği, Irita Kutchmy’in oyunlaştırdığı ve Sabri Özmener’in yönettiği, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Narnia Günlükleri’nin Van Kültür Merkezi Sahnesindeki gösterimi ile devam edecek.

‘Her okul bir tiyatro olsun’ düşüncesiyle 14 yıl önce başlatılan ‘Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’nde, İstanbul Devlet Tiyatrosu başta olmak üzere, Van’ın ilçe ve köylerinden belirlenmiş okullar da eserlerini sahneleyecek. Şenlik kapsamında, yurt içinden çeşitli profesyoneller tarafından eğitim amaçlı atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Şenlikte Hayaller Sahneye Taşınıyor

Çocukların ve gençlerin, şehrin her köşesinde sanat yapması ve tiyatronun tüm okullara girip sanatın birleştirici gücüyle gençliğin el ele vermesi hayaliyle yola çıkılarak hazırlanan şenlikte, Van Devlet Tiyatrosu çalışanlarının ulaştığı okullardaki çocuklar hayallerini sahneye taşıyacak.

Ulaşılan okullardaki çocuklar ve gençler Van Devlet Tiyatrosu sanatçılarının desteğiyle tanıştıkları tiyatroyu Kültür Merkezi Sahnesinde sanatseverlerle buluşturacak.

Başkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ‘Trafik Canavarı’nı, İpekyolu İMKB Fen Lisesi, ‘Entrikalı Dolap Komedyası’nı, Ahmed-i Hani Anadolu Lisesi, ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ı, İdris-i Bitlisi Otaokulu, ‘Palyaçolar’ı ve Şehit İsmail Öztürkçü Anadolu Lisesi ‘Sevgili Doktor’u şenlikte gösterime sunacak.

Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatro Şenliği, Van Kalesi’nde gerçekleştirilecek uçurtma şenliğinin ardından 14 Mayıs Pazartesi günü Van’ın Akdamar Adası’na yapılacak geziyle son bulacak.

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.