Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

VAN, AKDAMAR ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI ŞENLİĞİ BAŞLADI

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen 16'ncı "Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği" başladı.

Şenlik, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt'un da katıldığı kortej yürüyüşle başladı.

Valilik önünden başlayan yürüyüş Van Devlet Tiyatrosu'nda son buldu. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zorluoğlu, burada yaptığı konuşmada, çocuk ve gençlere yönelik düzenlenen programa katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu anlattı.

Şenliğin Van'da yapılmasının ayrı öneminin olduğunu dile getiren Zorluoğlu, "Çünkü Van'da nüfusun yüzde 67'si 30 yaş ve altında dolayısıyla çok genç bir nüfusumuz var. Dolayısıyla çok farklı etkinlik ve projelerle çocuklarımıza ve gençlerimize ulaşmamız gerekiyor. Onların gönüllerine dokunmamız gerekiyor." dedi.

Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olarak çocuk ve gençlere yönelik programlar yaptıklarını kaydeden Zorluoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kış boyu özel tiyatrolarımızla, sinemayla çocuklarımızı buluşturduk. Sadece Van'dan 5 bin çocuğumuzu İzmir ve Çanakkale'ye 'Biz Anadolu’yuz' projesi kapsamında gönderdik. Dün Atatürk Kültür Parkında yine çocuklarımızla bir araya geldik. Çünkü dün Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk ve gençlik şenliği vardı. Orada da çocuklarımızla birlikte güzel zaman geçirdik. Bugün de onun devamı gibi Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğümüz ve Kültür Bakanlığımızın bu güzel programında birlikteyiz."

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Kurt da Van'da 20 yıldır Devlet Tiyatrosu'nun olduğunu anımsattı.

"16 yıldır Van'da bir festivalimiz var. Bu anlamda son derece şanlısınız. Biz de bu konuda çok mutluyuz" diyen Kurt, "Biliyorsunuz tiyatro, sevgi, mutluluk, dostluk, kardeşliktir. Bu yüzden bu festivalin uzun yıllar devam etmesini umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Şirin Ergüven Hamşioğlu ise şenlikte emeği olanlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Clive Staples Lewis'ın yazdığı, Çağman Pala'nın Türkçe'ye çevirdiği, Irita Kutchmy'in oyunlaştırdığı ve Sabri Özmener'in yönettiği İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı "Narnia Günlükleri" sahnelendi.

‘Her okul bir tiyatro olsun’ düşüncesiyle 14 yıl önce başlatılan ‘Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’nde, İstanbul Devlet Tiyatrosu başta olmak üzere, Van’ın ilçe ve köylerinden belirlenmiş okullar da eserlerini sahneleyecek. Şenlik kapsamında, yurt içinden çeşitli profesyoneller tarafından eğitim amaçlı atölye çalışmaları da gerçekleştirilecek.

Şenlikte Hayaller Sahneye Taşınacak

Çocukların ve gençlerin, şehrin her köşesinde sanat yapması ve tiyatronun tüm okullara girip sanatın birleştirici gücüyle gençliğin el ele vermesi hayaliyle yola çıkılarak hazırlanan şenlikte, Van Devlet Tiyatrosu çalışanlarının ulaştığı okullardaki çocuklar hayallerini sahneye taşıyacak.

Ulaşılan okullardaki çocuklar ve gençler Van Devlet Tiyatrosu sanatçılarının desteğiyle tanıştıkları tiyatroyu Kültür Merkezi Sahnesinde sanatseverlerle buluşturacak.

Başkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ‘Trafik Canavarı’nı, İpekyolu İMKB Fen Lisesi, ‘Entrikalı Dolap Komedyası’nı, Ahmed-i Hani Anadolu Lisesi, ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ı, İdris-i Bitlisi Otaokulu, ‘Palyaçolar’ı ve Şehit İsmail Öztürkçü Anadolu Lisesi ‘Sevgili Doktor’u şenlikte gösterime sunacak.

Van Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatro Şenliği, Van Kalesi’nde gerçekleştirilecek uçurtma şenliğinin ardından 14 Mayıs Pazartesi günü Van’ın Akdamar Adası’na yapılacak geziyle son bulacak.

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.