Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

DEVLET TİYATROLARININ ACI KAYBI

“Tiyatro Oyuncusu Ferdi Merter Fosforoğlu’nu Kaybettik”

Ankara Devlet Tiyatrosu emekli oyuncu ve DT eski başrejisörü Ferdi Merter Fosforoğlu (79)  19 Eylül Çarşamba günü hayata veda etti.

Ankara Devlet Tiyatrosu emekli sanatçısı Merter için 21 Eylül Cuma günü Küçük Tiyatro’da saat 10.30’da tören düzenlenecek.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt da Ferdi Merter Fosforoğlu’nun vefatı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Kurt mesajında, "Devlet Tiyatrosu eski başrejisörlermizden, emekli sanatçımız Ferdi Merter Fosforoğlu’nun vefatını teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve tiyatro camiasına sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

FERDİ MERTER FOSFOROĞLU KİMDİR?

1939 yılında İstanbul’da doğan sanatçı, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümünü bitirdi. Aynı yıl stajyer sanatçı olarak Devlet Tiyatrolarında göreve başlayan Merter, elliyi aşkın oyunda oyuncu ve rejisör olarak görev aldı. Sanatsal çalışmalarının yanı sıra; 1976’da Devlet Tiyatrolarında Çalışanlar Derneği (Detça)’yı kurdu. Genel Sekreterlik ve Genel Başkanlık yaptı. 1999-2000 yılları arasında Başrejisörlük görevinde bulundu.

93-94 yılları arasında Devlet Tiyatroları Edebi Kurul üyeliğine seçilen sanatçı, 86-87’de Adana, 2001-2002 yılları arasında da Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü olarak görev yapmıştır. Merter, 2003 yılında yaş haddinden Devlet Tiyatrosundan emekli oldu.

YÖNETTİĞİ OYUNLARDAN BAZILARI:

Silahlar ve Çiçekler, Alaaddin ve Sihirli Lamba, Cephede Piknik, Gülünç Kibarlar, Sevgili Tiyatro, Bunu Yapan İki Kişi, Barbaros Hayrettin…

GÖREV ALDIĞI OYUNLARDAN BAZILARI:

Kuğular Şarkı Söylemez, IV. Murat, Hep Vatan İçin, Bir Sabah Gülerek Uyan, III.Selim, Aman Bana Bir Eğlence, Yanlışlıklar Komedyası…

 

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.