Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

‘KIŞ MASALI’ İLK KEZ DEVLET TİYATROLARINDA

Dünyanın en seçkin drama yazarı olarak kabul edilen İngiliz William Shakespeare’in ‘Kış Masalı’ oyunu Devlet Tiyatroları sahnelerinde ilk kez seyirci karşısına çıkacak. Oyun, Avrupa’da yeni bir başlangıç dönemi olan Rönesans’ı iki tema üzerinden anlatacak.

Devlet Tiyatroları, Shakespeare’in yazdığı, Turan Oflazoğlu’nun dilimize çevirdiği ve Devlet Tiyatroları Başrejisörü Hakan Çimenser’in yönettiği ‘Kış Masalı’ oyununu ilk kez 9 Ekim’de Akün Sahnesinde tiyatroseverlerin beğenisine sunacak. Sahne tasarımını Şirin Dağtekin’in, giysi tasarımını İnci Kangal Özgir’ün, ışık tasarımını Şükrü Kırımoğlu’nun ve müziklerini Fırat Akarcalı’nın hazırladığı oyun, 21 Ekim Pazar gününe kadar izlenebilecek.

Devlet Tiyatroları Başrejisörü ve yönetmen tiyatro sanatçısı Hakan Çimenser yaptığı açıklamada, oyunun ilk kez Devlet Tiyatroları tarafından sahneye koyulduğunu söyledi.

Yazar Shakespeare’in olgunluk dönemi oyunlarından olduğunu belirten Çimenser, oyunun çok büyük bir sürprizi olduğunu ancak bunu seyircilerin gelip görmesi gerektiğini anlattı.

Çimenser şunları kaydetti;

“Biz ilk bölümde gereksiz bir şekilde kraliçesi hakkında kıskançlık yaratan bir kral görüyoruz. En yakın arkadaşından kıskanmaya başlayarak böyle bir duygu durumunun insanı nereye kadar götürdüğünü izleyeceğiz. Hatta bu durum kraliçenin ölümüyle sonlanıyor. İkinci bölümde birden halkı görüyoruz. Halk ve kırsal kesim insanı çok başka duygularla çok daha samimi ve eğlenceli yaşıyor ve dünyası bir önceki bölüm gibi karanlık değil. Bu iki durumun üzerinden Shakespeare doğayla sanat arasında bir ilişki kurmuş. Hikayesini çok sevdiğim bir oyun. Çok da güzel ve eğlenceli çalıştık.”

Shakespeare koymanın zorluklarından da bahseden Çimenser, “Shakespeare dilin hakim olduğu ve oyun ritmini önemseyen oyunlar yazıyor. Bir de 500 yıl öncesinin fikrini günümüzde anlatmak için fikri çok iyi düşünmek tahlil etmek ve geçmişle ilişki kurmak gerekir.” dedi.

Oyundaki en önemli temanın değişim olduğuna dikkati çeken Çimenser konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Değişim çok önemli, sanat da önemli bir şey. Sanat değişime hizmet eden bir şeydir. Tabii iyiye, güzele ve doğruya olan değişimi kastediyoruz. Yani insanlar estetik ve güzel olan şeylerin duygusunu sanattan alırlar ve oraya doğru bir değişim bu. O yüzden oyunda en önemli tema bu değişim teması. Bir de değişikliği yapan genelde aslında iyi niyettir. İyi niyetle değişim başlar. Sen değişimin olmayacağına inanırsan baştan kavga edersin. O yüzden iyiye doğru değişmek için de sanatın mutlaka burada yer alması gerekiyor. Bizde de mesela Devlet Tiyatrolarında iyiye ve sanata doğru yönünü belirlemiş durumdayız.”

Çimenser “Seyirci, ağlayacak, gülecek her türlü duyguyu tadacak. İki bölümdeki karakterlerin ilişkileri yok. Ama bunları öyle ince noktalarda bağlamış ki onları keşfetmek çok zor oluyor. Bir de bir sürprizi var bu oyunun. Tiyatro tarihindeki en büyük sürprizlerden bir tanesi onu söylemeliyim. Gelen görür. Dünyaca da tartışılan ama sürpriz olan, beklenmedik bir durum var yani.” diye konuştu.

 

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.