Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

ÇOCUKLAR TİYATROYA DOYACAK

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali Başladı”

 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” Ankara’da başladı.

 

Festival açılışı kapsamında ilk olarak çocuklarla birlikte Anıtkabir’i ziyaret eden Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, beraberindekilerle Aslanlı Yol’dan geçerek Atatürk mozolesine çelenk bıraktı.

 

Saygı duruşunun ardından Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Kurt deftere şunları yazdı;

 

“Cumhuriyeti kurarken onun ayrılmaz bir parçası olarak tiyatro sanatını düşünerek açtığınız, bugün ülkenin dört bir yanında yer alan konservatuarlarda eğitim görmüş evlatlarız. Sizin evlatlarınız! Devlet Tiyatroları olarak 70’inci yılımızı kutlarken aynı yaygınlaşmayı Anadolu’nun her tarafına ulaştırmaya çalışıyoruz. Bugün Devlet Tiyatrolarına sizin seslenişinizle geleceğin ‘küçük hanımları küçük beyleri’ geliyor, sahnelerde onların gülüşleri yankılanıyor ve mutlulukları yüzlerinden okunuyor.

 

Ülkemizin geleceğine her gün yeni bir umutla sahip çıkıyorsak çocuklarımız için… Atalarımızdan aldığımız milli değerleri, yurt ve bayrak sevgisini onlara emanet etmek için… Ülkenin toprağına sahip çıkacak yeni nesiller yaratmak için… Sizden aldığımız ülküyü daha yüksek seviyelere taşımak için canla başla çalışıyoruz. Rahat uyuyun!”

 

Anıtkabir ziyaretinin ardından festival, açılışın gerçekleştirileceği Devlet Tiyatroları Macunköy Tesisleri’nde birbirinden farklı açık hava etkinlikleriyle devam etti.

 

Çok sayıda çocuğun yer aldığı etkinliği, festivale katılmak için Ankara’ya gelen yabancı tiyatro gruplarının yanı sıra çocukların aileleri de izledi.

 

Festival 205 Temsille Rekora İmza Atacak

 

Türkiye’den 14, yurtdışından 10 olmak üzere toplam 24 farklı oyununun sahneleneceği festivalde; Romanya, Arjantin, Kazakistan, İsviçre, KKTC, Bulgaristan, Hırvatistan, Rusya ve Almanya-Romanya ortak yapımı 9 yabancı grup ve Türkiye’den Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Antalya, Sivas, Van, Erzurum ve Trabzon Devlet Tiyatroları ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları 11 farklı sahnede 205 temsil vererek festival tarihinin rekorunu kıracak.

 

Festivalde bu yıl Romanya’dan ‘Ateş Kuşu’ ve ‘Ejderha’, Arjantin’den ‘Mandragora Sirki’, Kazakistan’dan ‘Asya’nın Renkleri’, İsviçre’den ‘Prof. Vakarmov’un Sihirli Kabini’, KKTC’den ‘Tilki ile Kirpi’, Bulgaristan’dan ‘Doğmamış Kız’, Hırvatistan’dan ‘Wanda Lavanda’, Rusya’dan ‘Dinazor İgu’ ve Almanya-Romanya ortak yapımı ‘Leke’ isimli çocuk oyunları sahnelenecek.

 

Türkiye’den ise, Ankara Devlet Tiyatrosu, ‘Tembel Memiş’i, ‘Altın Kız’ı, ‘Mavi Kuş’u, ‘Midas’ın Altınları’nı ve ‘Papağan Kaçtı’yı, İstanbul Devlet Tiyatrosu, ‘Narnia Günlükleri’ni ve ‘Bir Nefes Dede Korkut’u’, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu ‘Çizmeli Kedi’yi, Antalya Devlet Tiyatrosu, ‘Bremen Mızıkacıları’nın Hikâyesi’ni, Sivas Devlet Tiyatrosu, ‘Ayışığı Sirki’ni’, Trabzon Devlet Tiyatrosu, ‘Sihirli Lamba’yı, Erzurum Devlet Tiyatrosu, ‘Dünyanın Eski Zamanlarında’yı, Van Devlet Tiyatrosu ‘Mikrobik ile Gribik’i ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları ‘Küçük Kara Balık’ı minik sanatseverlerin beğenisine sunacak.

 

Festivalde ayrıca; kukla, gölge oyunu, dans tiyatrosu, opera ve bale, müzikal gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.

 

Festival Coşkusu Her Çocuğa Ulaşacak

Devlet Tiyatroları, festivalin coşkusunu her çocuğun yaşayabilmesi için sosyal sorumluluk alanında önemli adımlar atacak. Bu kapsamda, ‘Klinik Palyaçolar’ hastanelere gidecek ve burada yatan çocukları umudun ve mutluluğun pozitif gücüyle buluşturacak.

 

Adım Adım Tiyatro Etkinliği’ de festivalde gerçekleştirilecek bir diğer sosyal sorumluluk projesi. Çocukların, sahnede yapılan provayı ve usta oyuncuların rol çıkarma çalışmasını izleyeceği projede, çocuklar rejisör olacak ve oyunu yönetecekler.

 

Ankara Devlet Tiyatrosu Serebral Palsili Çocuklar Derneği’nin sahneye uyarladığı ‘Hayal Ettiğin Gibi’ adlı oyunu da festival kapsamında tiyatroseverlerle buluşturacak. Serebral Palsili çocuklar sahneye çıkacak ve sahneleyecekleri oyunla farkındalık yaratacaklar.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği “Sahne Sırası Sende Gençler Arası Tiyatro Yarışması’nda” finale kalan “Digital Tiyatro” adlı grup, “Örme Duvar Vicdanının Sesine” adlı oyunla festivalde minik tiyatroseverleri selamlayacak.

 

Festivali Bugüne Kadar 300 Bin Çocuk İzledi

 

Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali, geçtiğimiz 14 yılda 50 farklı ülkeden 134 farklı yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı binden fazla sanatçıyı ağırladı.

 

Festivalde, Türkiye’den özel tiyatrolar, şehir tiyatroları ve Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlar da dâhil toplam 294 oyun ve bin 29 temsil gerçekleştirildi ve sahnelenen oyunları bugüne kadar 300 bin çocuk izledi.

 

Festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.

FOTOĞRAFLAR

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.