Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

ERZURUM


DT HAKKINDA

Erzurum Devlet Tiyatrosu ilk olarak 12 Mart 1977 tarihinde Hayati Çorbacıoğlu’ nun “Koca Sinan” adlı oyunuyla Erzurumlulara merhaba demişti. Devlet Tiyatrosu’ nun Erzurum’ daki macerasının başarılarla devam etmesini temenni eden güzel yazılar yazılmıştı. Ancak “hoş temenniler” in bir tiyatroyu yürütmeye yetmeyeceği kısa zamanda anlaşılıyordu.

1981 yılında bir kez daha Erzurum Devlet Tiyatrosu açılıyordu... Fakat iki seferinde de düşünüldüğü gibi olmadı. Ankara’ dan Erzurum’ a turne gelmesiyle, “Erzurum’ da Devlet Tiyatrosu var.” Demek mümkün değildi. Merkezden gönderilen oyunlarla, bölge tiyatrosunun yürütülemeyeceği anlaşılmıştı. Tiyatronun, kendi teknik elemanlarına ve sanatçılarına ihtiyacı vardı…

12 Aralık 1997’de, İstemihan Talay’ın Kültür Bakanlığı ve Prof. Bozkurt Kuruç’un Genel Müdürlüğü döneminde Erzurum Devlet Tiyatrosu, kendi teknik ve idari personeli ile kendisi için prova yapmış olan, Ergun Sav’ ın “Can Bebek” adlı oyunuyla seyircisine bu sefer hiç bitmeyecek bir birlikteliğin müjdesiyle MERHABA dedi. İlk MERHABA’ nın yönetmeni Ensar KILIÇ’tı.

Ve bugün, o merhabanın üzerinden tam 11 yıl geçti Erzurum Devlet Tiyatrosu, 11 yıl boyunca, 12 çocuk, 36 büyük oyunu olmak üzere toplam 48 oyunla seyircisinin karşısına çıktı.

Ergun Sav ile başlayan serüven, Turgut Özakman, Orhan Kemal, Sadık Şendil, Güngör Dilmen, Haldun Taner, Haşmet Zeybek, Turan Oflazoğlu, Aziz Nesin, Adalet Ağaoğlu, Erman Canatan, Peter Ustinov, Shakespeare, Moliere, Çehov ,Arbuzov, Gogol, Brecht, Crisp, Goldoni gibi seçkin yazarlardan örnekler sunarak devam ediyor.

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.