Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

İSTANBUL


DT HAKKINDA

Toplam 275 kişilik kadroya sahip İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda 5 rejisör 136 oyuncu, 10 dekoratör, 2 kostüm kreatörü, 2 ışık dekoratörü, 3 dramaturg, 1 ışık uzmanı, 78 sahne uygulatıcısı ve 39 memur görev yapıyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu faaliyetleri ve seyirci sayısı ile Türkiye'nin en önemli tiyatrolarından biridir.

1969'da İstanbul'da Kültür Sarayı'nın açılması ile birlikte her hafta Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan bir oyun gelerek İstanbul'da temsiller verildi. Devlet Tiyatrosu'nun Kültür Sarayı'nda idari ve bürokratik birimleri kuruldu. 1978-1979 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun kuruluşuna kadar geçen on yıl boyunca bu uygulamalara devam edildi. Kültür Sarayı 27 Kasım 1970 tarihinde Cadı Kazanı adlı oyunun gösterimi sırasında yanınca Devlet Tiyatrosu yeni bir sahne arayışına girdi. Taksim'deki Venüs Sineması kiralandı ve Taksim Sahnesi adını aldı.
Kültür Sarayı 1978 yılında onarıldıktan sonra Atatürk Kültür Merkezi adıyla hizmete girdi. 1978-1979 sezonunda İstanbul Devlet Tiyatrosu yerleşik kadro ile faaliyete geçti.

2007 yılında Taksim Sahnesi' nin yıkılarak yerine yeni bir kültür ve alışveriş merkezi yapılmasına karar verilmesiyle İstanbul Devlet Tiyatrosu, tarihi sahnesine veda etmek zorunda kaldı.

Resmi kuruluşundan 2009- 2010 sezonuna kadar toplam 244 oyun sergilendi. Bu süre içinde Oda Tiyatrosu , Aziz Nesin Sahnesi (Birim Tiyatro), Cevahir Sahnesi, Üsküdar Tekel Sahnesi , Üsküdar Stüdyo Sahne, Küçük Sahne, Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun sahneleri oldu.

İstanbul Devlet Tiyatrosu tiyatro klasiklerinden modern oyunlara kadar geniş bir repertuvar içinde seyirciler ile buluştu. Ayrıca Türkiye'nin birçok yöresine turneler yapıldı

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.