Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

TRABZON


DT HAKKINDA

Trabzon Devlet Tiyatrosu 1987 yılında dönemin Kültür Bakanı Mesut YILMAZ tarafından açılmış ve Ankara Devlet Tiyatrosu Sanatçısı olarak Erhan GÖKGÜCÜ Müdürlüğe atanmış 7 Ekim de Necati CUMALI' nın yazdığı, Mahir CANOVA' nın yönettiği "Boş Beşik" adlı oyunla da perdelerini açmıştır. Trabzon Devlet Tiyatrosu geçirdiği yıllar içerisinde Türkiye’nin ve dünyanın tanınmış yönetmenleri ile çalışmış. Bölge tiyatrosu olmasına karşın büyük yapımlara ve dünya tiyatrosundan hemen hemen tüm örneklerine repertuarında yer vermiş bir tiyatrodur. Tiyatromuz ülkemizde yaptığı turnelerle yaptığı işlerin niteliğini göstermiş ve ülke dışında bir çok kez ülkemizi temsil edip uluslararası düzeyde tanınmıştır.

Trabzon Devlet Tiyatrosu tarihi boyunca sadece bir şehrin değil bölgenin tiyatrosu olmayı başarmıştır. Artvin, Rize, Gümüşhane, Giresun, Ordu, Samsun ve Sinop illerine düzenli turneler düzenlemiş ve o şehirlerde tiyatro ve sanatın diğer kollarına destek vermiştir. Halen Trabzon ili ve çevre illerdeki ödeneksiz tiyatroları her anlamda desteklemeye devam etmektedir.

Trabzon Devlet Tiyatrosu Tiyatro kursları, resim ve drama kursları açmış bu kurslardan yetişen gençlerimizi ilgili sanat dallarına yönlendirmiş ve hemen hepsini tiyatro ve sanatın diğer kollarında üniversite öğrencisi yapmayı başarmıştır.

2000 yılından itibaren dönemin Valisi Sn. Adil Yazar ve Müdürü Sn. Galip Erdal’ın girişimleri sonucu Türkiye' de bir ilki gerçekleştiren Trabzon Devlet Tiyatrosu "Uluslararası Karadeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Festivali"ni hayata geçirerek sevgi, barış, dostluk ve dayanışmayla ülkeler arası kültür ve sanat alışverişiyle bir köprü oluşturarak katkıda bulunmuştur. Her yıl gelen davetli ve ülkelerin niteliksel artışı festivali ve Trabzon Devlet Tiyatrosunu dünyaya tanıtmış, ülke ve şehir tanıtımında etkin rol oynamıştır.

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.