Altın Örümcek Web Ödülleri Halkın Favorisi

VAN


DT HAKKINDA

Van Devlet Tiyatrosu 1997 yılı Kasım ayında Recep Bilginer’in yazmış olduğu SARI NACİYE adlı oyunla perdelerini açtı. Van Devlet Tiyatrosu açılışından bu güne kadar yerli ve yabancı olmak üzere toplam elli iki oyun sahneye konuldu.

Van Devlet Tiyatrosu’nda ;Sezuanın İyi İnsanı (Berthold Brecth),İki Efendinin Uşağı (Carlo Goldoni),Ramazanla Jülide (Erhan Gökgücü),Eşeğin Gölgesi (Haldun Taner),Bir Şehnaz Oyun (Turgut Özakman)Keşanlı Ali Destanı (Haldun Taner),Ateşli Sabır (Scarmeta),Sırça Kümes (Tenessee Williams),Palto (N.Gogol),Taziye(Murathan Mungan),Yolcu (Nazım Hikmet),Inıshmore’un Yüzbaşısı Martin MC Donagh, Kırkından Sonra (Alfanso Paso) Azizname (Aziz Nesin) oynanan oyunlardan bazılarıdır.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmekte olan Van Devlet Tiyatrosu’nun amacı Türk sahne sanatlarının yurt içinde ve yurt dışında gelişmesini ve yayılmasını sağlamak, Türk dilini yerleştirmek ve şive birliğini meydana getirmek. Temel değerler üzerinden doğru yargılara varılmasını sağlamak, sanat ve estetik duygusunu geliştirmek. Türk ve Dünya Klasik Tiyatro Eserlerini seyirciye tanıtmaktır.

Alt ve üst olmak üzere iki ayrı fuayesi 412 koltuk kapasitesi, erkek ve bayan kulisleri ile her türlü oyunun sahnelenebileceği ölçülere sahip sahnesi aynı zamanda dekor ve diğer malzemeleri taşımak için yük asansörü de sahnemizde mevcuttur.

Van Devlet Tiyatrosu kuruluşundan bu güne kadar başta Doğu ve Güney Doğu olmak üzere Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde temsiller vermiş ve vermeye devam etmektedir.

2000 yılından bu yana Her yıl 23 Nisanda “Her Okul Bir Tiyatro” sloganı ile başlayan Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği artık Ulusal boyutta gerçekleştirilmektedir.

Biletiva

E-Bülten Kayıt Formu

Ad Soyad
Şehir
Telefon
0
E-mail
Lütfen Bütün Alanları Doldurunuz.