OYUN METİNLERİ PAYLAŞIMI

                                                                                                                                  DEVLET TİYATROLARI

                                                                                                                          SEVGİ SANLI OYUN ARŞİVİ

Başdramaturgluk birimine bağlı Devlet Tiyatroları Sevgi Sanlı Oyun Arşivi’nde; Devlet Tiyatroları’nın kurulduğu günden bugüne Edebi Kurul’un onayını alarak repertuar havuzuna kabul edilen oyunlar ile başvurusu yapılan diğer oyun metinleri bulunmaktadır. Türk Tiyatrosunun önemli isimlerinden, yazar, çevirmen, eleştirmen ve Devlet Tiyatroları’na atanan ilk dramaturg olan Sevgi Sanlı’nın adını taşıyan arşiv; yedi binden fazla oyuna ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’de eşi benzeri olmayan, Devlet Tiyatroları çalışanlarına ve dışarıdan gelen okuyuculara yetmiş yıla yakın süredir hizmet veren arşiv; yapılan restorasyon çalışmalarının ardından, 4 Şubat 2016 tarihinden itibaren, Devlet Tiyatroları Sevgi Sanlı Oyun Arşivi adıyla anılmaktadır. Okuyucular mesai günlerinde, saat 17.00’e kadar teslim etmek kaydıyla, saat 10.00-12.00 ile 13.30-15.00 saatleri arasında oyun metinlerini arşivden ödünç alabilmektedir.

Devlet Tiyatroları olarak, başta Türk oyun yazarları ve çevirmenleri olmak üzere, tiyatro yazınına hizmet eden tüm yazarları saygıyla selamlıyoruz.