“BAĞIMLILIK” TEMALI OYUN YAZMA YARIŞMASI SONUÇLANDI

Tiyatronun iyileştirici gücüyle, insanları bir araya getirme olanağı ile her zaman ülkemizin ruhunun aynası olmaya çalışan Devlet Tiyatroları, son yıllarda dünyada da yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen var gücüyle çalışmalarına devam etmektedir.

Ülkeler ruhlarını, zekalarını sanat sayesinde yansıtırlar. Devlet Tiyatroları kuruluşundan beri yazar yetiştirmiş, eserlerini sahnelere taşımış, onların Cumhuriyet’imizin en önemli tiyatro isimleri olmalarına katkıda bulunmuştur. Bu yazarlarımız sanatın biçimlerini ve yaşadıkları dönemin sorunlarını tartışarak Türk ve dünya tiyatrosunda yerlerini almışlar, memleketimizin sesinin ülkemizin her noktasında ve yerkürede yankılanmasını sağlamışlardır.

Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yılına tanıklık edeceğimiz 2023 senesinde düzenlenen oyun yazma yarışmasının temelinde, Devlet Tiyatrolarının bu hiç tükenmeyen yeni yazar, yeni oyun arayışının devamlılığı görülür. Devlet Tiyatroları her yeni tiyatro mevsiminde yeni eserlerin dünya prömiyerlerini de gerçekleştirerek ülkenin tiyatro dağarcığının zenginleştirilmesinde büyük çaba göstermektedir.

Geçen sene ilki gerçekleştirilen “Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın” temalı oyun yazma yarışmasının ardından bu sene “Bağımlılık” temalı oyun yarışması ile insanın her türlü bağımlılığı tartışmaya açılarak bu konuda farkındalık yaratmak amacı güdülmüştür.

Değerlendirme kurulunda bulunan Prof. Dr. Suat Nazmi Özturna (Devlet Tiyatroları Edebi Kurul Başkanı), Mustafa Kurt (Devlet Tiyatroları Genel Müdürü), Bengisu Gürbüzer Doğru (Devlet Tiyatroları Başrejisörü), Canan Kırımsoy (Devlet Tiyatroları Başdramaturg V.), Ayşe Berna Konur (Devlet Tiyatroları Edebi Kurul Sanatçı Temsilcisi), Doç. Dr. Selen Korad Birkiye (Devlet Tiyatroları Dramaturgu), Eren Aysan Yığcı (Devlet Tiyatroları Dramaturgu) tarafından okunup, değerlendirilen 156 başvurudan ödül alan eserler şunlardır:

Birincilik Ödülü                               Trenler  Ve Tiranlar                           Mert Sezgin

İkincilik Ödülü                                 Ağ, Bağ, Kaplumbağa                  Gözde Çetiner

Üçüncülük Ödülü                             Fenomen                                       Sümeyye Karaarslan

1. Mansiyon Ödülü                          Sahte Uçmag                                 Agit Destan

2. Mansiyon Ödülü                          Bağ                                                Gülşah Gülebenzer

Bu eserler yarışma şartnamesinde belirtildiği üzere Devlet Tiyatroları oyun havuzuna alınmıştır.

Ödüle layık görülen yazarlarımızı kutlar, verdikleri ilham ve emekleri için teşekkür ederiz. Kendileriyle 4 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan ödül töreninde buluşmayı heyecanla bekliyoruz.

Bu vesile ile tüm tiyatroseverlerin ve emekçilerinin Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun.

27.03.2023