‘AÇIK HAVA YAZ OYUNLARI’NDA BU HAFTA

“Türkiye Kayası” Sanatseverlerle Buluşuyor

Devlet Tiyatrolarının ‘Açık Hava Yaz Oyunları’ uygulaması kapsamında bu hafta Ankara’da ‘Türkiye Kayası’ adlı oyun sahnelenecek.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde kapalı kalan Devlet Tiyatroları, sanatsal faaliyetlerden yazın da yararlanılması için hayata geçirdiği “Açık Hava Yaz Oyunları” projesiyle 2 Temmuz Perşembe günü “80 Günde Devri Alem” adlı oyun ile perdelerini açmış ve sanatseverler tarafından yoğun ilgi görmüştü.

Projenin ikinci haftasında ise İzmir Devlet Tiyatrosunun sahnelediği ‘Türkiye Kayası’ Macunköy Yerleşkesinde perdelerini açacak.

Fehime Seven’in yazdığı ve Seval Erözmen Kip’in yönettiği oyun, Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden bir ailenin gelecek umudunu, geçmişten kopma çabasını, aidiyetlerini geride bırakmalarını ve sınır kapısında yaşadıkları güçlükleri yer yer eğlenceli bir üslupla, trajikomik biçimde gözler önüne seriyor.

Dekor tasarımının Murat Gülmez’e, kostüm tasarımın Günnur Orhon’a, Işık tasarımının Mehmet Yaşayan’a ve müziklerinin Cenap Oğuz’a ait olduğu oyunda; Mesure Tahir, Ömer Polat, Gizem Tataroğlu, Egecan İntepeler, Muhammed Taşdemir ve Çağatay Özçelik rol alıyor.

Oyun, 9, 10 ve 11 Temmuz tarihlerinde her akşam saat 21.00’de Macunköy Yerleşkesinde açık havada izlenebilecek.

İzmir Devlet Tiyatrosunun ardından Antalya Devlet Tiyatrosu da 23, 24 ve 25 Temmuz tarihlerinde “Buzlar Çözülmeden” adlı oyun ile Açık Hava Yaz Oyunları kapsamında Ankara’da tiyatroseverlerle buluşacak.

Açık Hava Yaz Oyunları, temmuz ayından sonra ağustos ayında da birçok oyunu sanatseverlerle buluşturmaya devam edecek.