P R Ö M İ Y E R İZMİR DEVLET TİYATROSU’NDAN “OYUNUN OYUNU”

İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Oyunun Oyunu’ 15 Kasım Salı günü saat 20.00’de Bornova Kültür Merkezi Bozkurt Kuruç Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Lale Eren Dalsar’ın dilimize çevirdiği ve Melike Aslı Kılan’ın yönettiği oyunda; Yusuf Köksal, Hülya Savaş, Serkan Kunter, Gizem Tataroğlu, Hande Kılıç, Özkan Gezgin, Musa Zindan, Zeynep Nutku ve Neşe Arat rol alıyor.

‘Çırılçıplak’ adlı oyunu sahnelemek üzere provaya başlayan bir tiyatro grubunun, bu süreçte yaşadıkları zorlukları, terslikleri, sıkıntı ve sevinçleri üç perde içinde anlatan oyunun; dekor tasarımı Tayfun Çebi, kostüm tasarımı Funda Çebi, ışık tasarımı Mehmet Alacı, hareket düzeni Ozan Yıldırım, müzikleri Erşah Gülerbaşlı’ya ait.

3 perde… prova…sahne arkası…turne…

 “Oyunun Oyunu” türünün en bilinen ve oynanan örneklerinden biridir. Oyun içindeki ‘Çırılçıplak’ oyununun son provasında ve turnesi sırasında gelişen bir arka sahne farsıdır. Oyun 3 perdeden oluşur. 1. perdede ‘Çırılçıplak’ oyununun provası, 2. perdede prömiyerden 1 ay sonra sahne arkası ve 3. perdede 3 ay sonra turnedeki oyun sergilenir.

Oyunun Yönetmeni Melike Aslı Kılan:

“Michael Frayn’ın 1982 yılında kaleme aldığı ve dünyanın birçok yerinde oynanmış ve oynanmakta olan çok ünlü bir FARS.

Michael Frayn, bu oyunu başka bir oyunun kulisinde kaleme almaya karar vermiş. Bir oyunun kulisinde nasıl bir hazırlık yaşandığını, turne esnasında neler olduğunu tüm açıklığıyla anlatan bir oyun. Yazar oyunun rejisini zaten yazdığı için hareket düzeni anlamında diğer örneklerinden farklı olsun istedik. Bu nedenle hareket düzenine çok önem verdik. Eski komedi geleneğini hatırlamak ve uyum sağlamak açısından da oyunumuzda canlı müzik kullandık. 15 Kasım Salı günü prömiyeri gerçekleşecek olan oyunumuza tüm sanatseverleri bekliyoruz…”

Programla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

14.11.2022