DEVLET TİYATROLARI’NDA BİR GÜNDE ÜÇ PRÖMİYER!

Devlet Tiyatroları, 16 Kasım Çarşamba günü Ankara ve Adana’da üç oyunla prömiyer yapmaya hazırlanıyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu ‘Roma Hamamı’ adlı oyunuyla İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde saat 20.00’de prömiyer yaparken, Adana Devlet Tiyatrosu ‘Ortak Cinayetin Suç Duyurusu’ adlı oyunuyla Sabancı Oda Tiyatrosu’nda saat 18.00’de, ‘Güzel ve Çirkin’ adlı çocuk oyunuyla Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi DT Sahnesi’nde saat 11.00’de prömiyerlerini gerçekleştirerek izleyicileriyle buluşacak. 

‘ROMA HAMAMI’

“İnsan olmak, insanca yaşamak ne kadar zor olabilir ki...”

Devlet Tiyatroları, Bulgar yazar Stanislav Stratiev’in yazdığı Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Roma Hamamı’nda; “bir insanın çarpıtılan insanlık kavramına karşı ayakta durma mücadelesini” ilk kez seyircisiyle buluşturacak. 

Stanislav Stratiev’in yazdığı, Hüseyin Mevsim’in çevirdiği ve Edip Tümerkan’ın yönettiği oyunda; “tatile giden İvan Antanov’un, evinin döşemelerindeki sorunu tamir etmesi için anahtarlarını ustalara bırakması ve döndüğünde nelerle karşılaşılabileceğini” izleyicisine aktaracak.

Zafer Güllü, Tolga Tuncer, İlknur Burcu Akpınar Toprak, Murat Kesim, Akın Berk Sağıroğlu, Onur Kayabaşı, Edip Tümerkan, Hakan Sağlam, Fatma Nur İsmailçebi’nin rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Hakan Babaoğlu, kostüm tasarımı Elif Çakanlı Kurtoğlu, ışık tasarımı Memduh Yazar, müziği Kemal Günüç’e ait.

Oyunun Yönetmeni Edip Tümerkan:

İnsanlık için … Paha biçilemez, çok değerli! "Roma Hamamı"

“Peki ya insan olmak! İnsanca yaşamak, uyumak, beslenmek, çalışmak, tatil yapmak, dinlenmek, okumak, gitar çalmak, gülmek, sevmek, anılarla evde huzurlu sağlıklı, yeni güne mutlu uyanmak.

Sanki dingin bir denizde sakin sakin yüzerken, çevreyi saran irili ufaklı doymak bilmeyen, yırtıcı balıklar.

Hüzünlü, komik bir rüya olsa keşke ve uyansak.”

‘GÜZEL VE ÇİRKİN’

“İçindeki sevgiyi keşfedince, yaşamaya başlar insan...”

Neredeyse 300 yıllık bir geçmişe dayanan ve hala varlığını koruyan eski ama çok gerçek bir hikâyede; Adana Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Güzel ve Çirkin’ adlı çocuk oyunu minik sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Jan Aust’un yazdığı, Hale Kuntay’ın çevirmenliğini yaptığı ve Gökhan Doğan’ın yönettiği ‘Güzel ve Çirkin’ aynı tarihte Adana Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi DT Sahnesi’nde saat 11.00’de prömiyer yapacak.

Bir dünya klasiği olan oyunda; Burcu Salcan, Osman Çiçek, Merve Giritlioğlu Yeşil, Merve Türkan, Özlem Özel, Ayhan Özşahin, Kübra Teke Serper, Salih Salcan, Mustafa Akçin, Burçak Dilekli, Irmak Aydın, Eda Konuralp, Gülistan Kılınç, Hakan Akyüz, R. Serdar Şeker, Metin Yılmaz, Birsu Metin, Arif Cem Çetin rol alıyor.

Dekor tasarımı Emre Satı, kostüm tasarımı Esra Selah, ışık tasarımı Nihat Bahar, müziği Berna Tülay Uğurlar, dans düzeni Nebi Birgi’ye ait olan oyunun konusu şöyle: “Onlar sadece birer insandılar; her şey değişti birden, korktu her ikisi de! Hiç hazır değildiler bu sevgi için ‘Güzel ve Çirkin’. Aşk hep öyledir, bir mucizedir. Doğan bir güneş gibi gerçektir bu sevgi. Eski bir öykü, eski bir şiir... Sevgiyle değişir insan; şaşırır birden, ne yapacağını bilmez önce! Ve sonra içindeki sevgiyi keşfedince, yaşamaya başlar insan...”

Oyunun Yönetmeni Gökhan Doğan:

Dünyanın en ünlü masallarından biri: “Güzel ve Çirkin”

“1740 yılında Fransız yazar Gabriella-Suzanne Barbot de Villeneuve tarafından “La Belle Et La Bate” adıyla roman olarak yayınlanmıştır.

Tüm zamanların en ünlü masallarından biri olan “Güzel ve Çirkin” Adanalı tiyatroseverlerle 16 Kasım saat 11.00’de buluşuyor. Yıllar önce yine ünlü masallardan biri olan “Define Adası”nı buluşturmuştuk küçük seyircilerimizle.

O zaman Devlet Tiyatroları’nda oynanan başarılı prodüksiyonları arasında kendine yer bulmuş önemli ve anlamlı bir projeydi bizim için.

Uzun bir aradan sonra tekrar başarılı prodüksiyonlar arasında yer alacak dünyanın en ünlü masallarından biri olan “Güzel ve Çirkin” i, ışıl ışıl kostümleri, dekoru, müziği ve danslarıyla seyircimizle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyor, Tüm Adanalı küçük seyircilerimizi 16 Kasım’da oyunumuza bekliyoruz…”

‘ORTAK CİNAYETİN SUÇ DUYURUSU’

“Barış, savaş ve medyadan oluşan bir üçlü… Karar ne olacak?...”

Ege Kızık’ın yazdığı ve Levent Aras’ın yönettiği ‘Ortak Cinayetin Suç Duyurusu’ 16 Kasım Çarşamba günü saat 18.00’de Sabancı Oda Tiyatrosu’nda prömiyer yapacak.

Ozan Sargın, Salih Salcan, Mustafa Akçin, Birsu Metin, Rasim Kahraman, İbrahim Yıldız’ın rol aldığı ve dekor tasarımı Emre Satı, kostüm tasarımı Gökçe Şener, ışık tasarımı Nihat Bahar, müziği Gürkan Çakıcı, koreografi düzeni Melike Durak Aras’a ait olan oyun; “bir komutan, bir gazeteci ve direnişin lideri askeri bir üstte bir araya gelmesini” izleyicilere farklı bir üslupla aktarıyor.

“Komutan ve direnişin lideri savaşın devam etmesini isterken, fotoğrafçıdan mesleğine dair hayati bir yardım isterler. Ancak fotoğrafçı bunu yapmakla yapmamak arasında kalır. Savaşın gidişatı neredeyse onun ellerindedir artık. Barış, savaş ve medyadan oluşan bu üçlü, toplumsal bir sorgulamayı da beraberinde getirecektir.”

Oyunun Yönetmeni Levent Aras:

‘Dünyanın her yerinde her zaman' yaşanan, yaşanmakta olan bir hikâye…

Dünyanın bir yerinde bir zamanlar; savaşın, vahşetin ve korkunun insan psikolojisine etkilerini dört farklı karakter üzerinden göreceğimiz bir oyun; Ortak Cinayetin Suç Duyurusu.

Uygulanış olarak, dekorun, kostümün, ışığın, müziğin, zamanın ve hatta oyunculuğun fabrika ayarlarını bozarak sinematografik etkiler peşine düştüğümüz 60 dakikalık bir serüven sizleri bekliyor.

Bir komutanın, bir direnişçinin, bir gazetecinin ve bir emir erinin 'dünyanın her yerinde her zaman' yaşanan, yaşanmakta olan hikâyesi…

Programla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

15.11.2022