DEVLET TİYATROLARI "ULUSLARARASI KADIN OYUN YAZARLARI TİYATRO FESTİVALİ” BAŞLADI

Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali” Ankara Devlet Tiyatrosunun “Periferi” adlı oyunuyla Atatürk Kültür Merkezinde başladı.

İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Elif Erdal ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt'un açılış konuşmalarıyla başlayan festival; Almanya, İtalya, Fas, Brezilya ve Türkiye’nin birbirinden değerli oyunlarını 23 Kasım’a kadar tiyatroseverlerin beğenisine sunacak. 

Devlet Tiyatrolarının Türkiye'nin en önemli kültür sanat kurumlarından biri olduğunu belirten Mustafa Kurt, "Almanya, İtalya, Fas ve Brezilya gibi ülkeleri de katarak, yaklaşık 8 gün sürecek bir festival hazırladık. Biz bugünden başlayarak, önümüzdeki yıllarda bu festivalin çapını genişletebiliriz" ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının festivale verdiği desteğin önemine de dikkat çeken Kurt, "Dünya çapındaki Atatürk Kültür Merkezini de dünyadaki tiyatroların ve sanatçıların görmesini arzu ettik. Hem içinde bir performans gerçekleştirsinler hem de İstanbul,  Türkiye'de böylesine, dünya çapında bir kültür merkezi olduğunu görsünler istedik. Seyircilerimiz de oyunlara yoğun ilgi gösteriyor" dedi.

"Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali”ne, Devlet Tiyatroları Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt, Atatürk Kültür Merkezi Sanat Yönetmeni Remzi Buhralı, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Emre Başer,  İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu ile Müdür Yardımcıları Elif Erdal ve Mine Tüfekçioğlu'nun da izlediği açılış oyunu sonrası İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürü Kubilay Karslıoğlu, oyunun oyuncusu ve aynı zamanda yönetmeni Betül Feyizoğlu Gökçer'e plaket verirken, Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Emre Başer de oyunun yazarı Pembe Akgün'e çiçek takdim etti.

Karden Kasaplar'ın yazıp Laçin Ceylan'ın yönettiği "Bir Peri Masalı Radyum Kızları" oyunu 19 Kasım'da, Brezilya'dan Jessica Teixeira'nın yazdığı Diego Landin'in yönettiği "A.L.S.O" 18 Kasım’da, Fas'tan Rim Mejdi'nin yazıp yönettiği "Sonsuzluk" 20 Kasım'da, Almanya'dan Matin Soofipour Omam'ın yazıp Anke Retzlaff'ın yönettiği "Rüya Makinesi" 21 Kasım'da, İtalya'dan Elena Bucci ve Marco Sgrosso'nun yazıp yönettiği Koreja Tiyatrosu oyunu "Kadın Kahramanlar" ise 22-23 Kasım'da izleyiciyle buluşacak.

Oyunların yanı sıra, festival boyunca oyunların yazarlarıyla söyleşiler de yapılacak. Kadın yazarların söyleşileri temsillerin ertesi gününde İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu fuayesinde saat 16.00’da gerçekleştirilecek.

Türkiye’den ve yurtdışından toplamda 8 temsilin verileceği "Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali” 23 Kasım Çarşamba gününe kadar devam edecek.

17.11.2022