ADANA DEVLET TİYATROSU ‘SEN İSTANBUL’DAN DAHA GÜZELSİN’ PRÖMİYER YAPIYOR

Her yerin deniz olup da bu kadar az yosun kokusu olan başka bir şehir var mı acaba?
Bu kadar köprü olup da kimsenin birbirine ulaşamadığı başka bir şehir.
Bu kadar çok insanın olup da her yerin bomboş olduğu...


Murat Mahmut Yazıcıoğlu’nun yazdığı ve Murat Aslan’ın yönettiği Adana Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’ adlı oyun 30 Kasım Çarşamba günü Adana Sabancı Oda Tiyatrosu’nda prömiyer yapmaya hazırlanıyor.

İ. Gözde Korbek, Yeliz Tekman, Merve Nur Türkan, İbrahim Yıldız’ın rol aldığı oyunda; dekor tasarımı Gözde Yavuz, kostüm tasarımı Tuğçe Özdemir, ışık tasarımı Şükrü Kırımoğlu, müzik Berna Tülay Uğurlar’a ait.

Oyunun Yönetmeni Murat Aslan:

 

“Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’de yazar oyunla ilgili insana dair çok şey söylemiş. Ve bunu biraz daha kadın üzerinden söylemiş. Türk kadınının kısır döngüsünü anlatan oyunda herkes kendi hayatından bir şeyleri ve birilerini bulacak.

“Anne, anneanne ve torun”

Üç nesil kadın görüyoruz sahnede; anne, anneanne ve torun. Oyunumuzda zamanın değişimi ve gelişimiyle birlikte her kadın adeta kendi annesinin kaderini yaşıyor ve kendi döneminde var olan bir Türk kültürünü yansıtıyor.

Daha çok İstanbul’da geçiyor hikâyemiz. İstanbul’un 1930’lardaki, 1950’lerdeki 70’ler 80’ler 2000’lerdeki halleriyle birlikte şehrin, insanın ve yaşamın ne kadar değiştiğini görüyoruz.

Yalnızlık temasının çok vurgulandığı oyunda kadının yalnızlığı, birazda erkekler tarafından kadınlara yönelik yapılan haksızlıklar yer alıyor. Ana figürü- kadın figürü, toparlayıcı, acıyı göğüsleyen, sorumluluğu daha çok alan, daha çok emek veren…

Oyun, gülümseterek başlıyor ama sonunda seyirciyi şaşırtıyor. Murat Mahmut Yazıcıoğlu, duygusal yönü ağır ve çok güzel bir oyun yazmış. Ne mutlu ki bize, genç ve iyi yazarlarımız var. Umarız seyirci de bu oyunu en az bizim kadar sever. Herkese iyi seyirler.”

 

29.11.2022