DEVLET TİYATROLARINDA 1 ARALIK’TA 3 PRÖMİYER HEYECANI!

Ekim ayı itibarıyla sezona başlayarak, 2 ay içerisinde 32 oyunun prömiyerini gerçekleştiren Devlet Tiyatroları yılın son ayına da hızlı başlıyor. 1 Aralık Perşembe günü saat 20.00’de Konya Devlet Tiyatrosu “Özgürlüğün Bedeli”, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu “Saklı Gün”, İstanbul Devlet Tiyatrosu, “Bence Katil Öldürdü” adlı oyunların prömiyerlerini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Konya Devlet Tiyatrosu: “ÖZGÜRLÜĞÜN BEDELİ (MONTSERRAT)”

Emmanuel Robles’in yazdığı, Kaya Öztaş’ın çevirmenliğini yaptığı ve Halil Akarsu’nun yönettiği Konya Devlet Tiyatrosu yapımı “Özgürlüğün Bedeli” (Montserrat) adlı oyun Konya Devlet Tiyatro Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Yaşar Özboz, Yiğit Gümüşada, Çağatay Eker, Tolga Karasu, Fatih Yaglıcan, Yıldırım Bayazıt, Yusuf Can Sancaklı, Saadet Eylül Akbulut, Gülesin Gelenbevi, Zafer Kora, Doğukan Kutlu’nun rol aldığı oyunda; dekor tasarımı Cenk Oral, kostüm tasarımı Berfin İlhan, ışık tasarımı Halit Hadi Akgül, müzik Irmak Şahin, koreografi S. Sercan Çelik’e ait.

Yönetmen Halil Akarsu:

 “Özgürlüğün Bedeli yazıldığı tarihten itibaren oynandığı bütün tiyatrolarda büyük ilgi görmüş bir oyundur.

Yaşam çarkı kendi kendine dönmez, bunun için mutlaka güce ihtiyaç duyar.

Toplum içinde insan, ancak onuru ile var olabilir. “İnsan onurunun’’ en acı şekilde ayaklar altına alınışını anlatan oyunumuz, umarım seyircimizin ilgisini çeker ve takdirine şayan olur…


Diyarbakır Devlet Tiyatrosu: “SAKLI GÜN”

Ezgi Erarslan’ın yazdığı ve Uğur Çınar’ın yönettiği Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı “Saklı Gün” Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesi’nde ‘Dünya Prömiyerini’ gerçekleştirecek.

Caner Karabenli, Şükran Poyrazlı, Acar Çakmakçılar, Ena Alpar, Erhan Adsay, Semih Algül, Nusret Baltacı, Mustafa Dileklen’in rol aldığı oyunun; dekor tasarımı M. Mustafa Mahdum, kostüm tasarımı Elif Çakanlı Kurtoğlu, ışık tasarımı Aydın Özdemir, müziği Fırat Akarcalı’ya ait.

“Zamanın bütün medya organlarının sahibi olan medya patronunun, yaptığı küçük bir kaçamakla bütün sırların ve çevrilen gizli işlerin açığa çıktığı, olayların iç içe geçtiği, sonunda tüm sırların ortaya döküldüğü “Saklı Gün” bir komedi oyunu.

Yönetmen Uğur Çınar:

Ezgi Erarslan’ın yazmış olduğu “Saklı Gün” adlı komedi oyunumuz 1 Aralık Perşembe günü ‘Dünya Prömiyerini’ yapmaya hazırlanıyor. Bir medya patronu üzerinden gelişen komik ve karmaşık bir hikâye, eğlenceli bir oyun, tüm tiyatroseverleri bekliyoruz…


İstanbul Devlet Tiyatrosu: “BENCE KATİL ÖLDÜRDÜ”

Kurtcebe Turgul’un yazdığı ve Gökhan Kocaoğlu’nun yönettiği İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Bence Katil Öldürdü” Üsküdar Tekel Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Süleyman Atanısev, Fazıl Aksakal, Ayça Güngör Aşık, Rojhat Özsoy, Cem Cücenoğlu, Nimet İyigün’ün rol aldığı ve Mehmet Atay’ın Eugene Lamoortier’i sesiyle sahneye taşıdığı oyunun; dekor tasarımı Aytuğ Dereli, kostüm tasarımı Burcu Melek Bozan, ışık tasarımı Önder Arık, müziği Orhan Enes Kuzu, hareket düzeni Fazıl Aksakal’a ait.

“Paris’in müstesna bir semtindeki devasa bir malikânede, ünlü iş adamı Eugène Lamortier’nin cesedinin etrafında toplanmış birbirinden ilginç karakterler, hiçbir ipucu bırakmadan sırra kadem basan katilin kimliği hakkında fikir yürütmektedirler. Nereden geldiği belli olmayan, kıymeti kendinden menkul, dedektif Antoine Hercule De Potasse’ın bu cinayeti çözebileceğine olan inanç maalesef oldukça zayıftır çünkü dedektifin cinayetle ilgili vardığı sonuç pek umut verici değildir: “Bence Katil Öldürdü!”
Bugüne kadar izlediğiniz “katil kim?” polisiyelerini bir kenara bırakın, cinayet mahallinde bol bol kahkaha atmaya hazır olun…”

Yönetmen Gökhan Kocaoğlu:

Görmeye alışık olduğumuz klasik polisiyelerin dışında bir hikâye, karşı karşıya kaldığımız.  Paris’in seçkin bir semtinde bir malikânede bir cinayet işleniyor ve olaya ev sahiplerinden habersiz şahsına münhasır dektifimiz klasik polisiyelerdeki o ünlü hafiyelere bir selam çakıyor. Fakat bu dedektifin işinin ehli olduğu konusunda şüphelerimiz var.

Malikânedeki cinayet düğümünü çözmeye çalışırken, kulak misafiri olduğu birbirinden komik, ilginç ve gizemli bilgileri not eden Dedektif Hercule De Potasse, "Katil Kim" sorusuna kendince bir cevap bulabilecek mi? ‘Bence Katil Öldürdü’ seyirciyi her adımda şaşırtacak tuhaf tarzı ve absürt mizah yapısıyla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bugüne kadar izlediğiniz “Katil kim?” polisiyelerini bir kenara bırakın. İyi seyirler...

30.11.2022