KONYA DEVLET TİYATROSU “UYAN” HZ. MEVLÂNA’NIN 749. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE SAHNELENECEK

Gel ne olursan ol yine gel!

Hz. Mevlâna’nın 749. Vuslat Yıldönümü anma törenlerinde Konya Devlet Tiyatrosu yapımı “Uyan” adlı oyun sanatseverlerle buluşacak.

Yeni Tiyatro Dergisi tarafından verilen; Haldun Taner Yönetmen Ödülü (Yaşar Özboz) ve En İyi Kostüm Tasarımı (Esra Selah) ödülüne layık görülen oyun, 8 Aralık Perşembe günü başlayarak 9,10 ve 15,16,17 Aralık 2022 tarihlerinde devam edecek.

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin eseri olan oyunun çevirisi, Şefik Can’a ait. Yaşar Özboz’un oyunlaştırıp -yönetmenliğini gerçekleştirdiği oyunda; dekor tasarımı Gözde Yavuz, kostüm tasarımı Esra Selah, ışık tasarımı G. Ahmet Gökdemir, müzik Gürkan Çakıcı, koreografi düzeni Sercan Çelik’e ait.

Yaşar Özboz, Erdem Şenses, Kemal Çatmaz, Çağatay Eker, Tolga Karasu, Mustafa Gökhan Yüksel, Fatih Yağlıcan, Yağız Demiral rol aldığı oyunun; diğer nefis / dansçıları ise İlayda Alakoç Ünel, Gülesin Gelenbevi, Gülsüm Çiçekçi, Deniz Yuca, Zafer Kora, Onurcan Arıkan.

Gel! Gel de kulağındaki gaflet pamuğunu yak. Bu ses, aynı ses kulağımdaki gaflet pamuğunu yak diyor. Nasıl yakacağım?

Hz. Mevlana’nın ölümsüz eseri olan “Mesnevi”deki seçme hikayelerle bir yolculuğa çıktık; bu yol zor ve meşakkatli. Acaba yolun sonunda gaflet pamuğu yanacak mı?..


05.12.2022