PRÖMİYER ANKARA DEVLET TİYATROSUNDAN “TROYALI KADINLAR”

Sparta Kraliçesi Helena ve Troya Prensi Paris’in birbirlerine olan aşkı ve 10 yıl süren uzun bir savaş!

Euripides’in yazdığı, Ülkü Tamer’in dilimize çevirdiği ve Betül F. Gökçer’in yönettiği Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Troyalı Kadınlar” adlı oyun, 7 Aralık Çarşamba günü saat 20.00’de Akün Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Ferahnur Barut, Esin Ercan, Öykü Kaya, Ayşenur Yaman, Nilsu Akman, Nurefşan Deniz Binici, Aykut Züngür, Ahmet Kılıç, Volkan Akün ve Elif Işık’ın rol aldığı oyunda; Troyalı kadınları Serpil Çağıran, Zuhal Taşar, Ceren Saraçoğlu, Gizem Yönel, Orida Yıldıran, Betül Tirben, Ekin Yeşer, Beyza Nur Metin, Rabia Başaran Berberoğlu, Nilüfer Bayraktutan, İpek Demir Sarı, Benan Taşbaş; askerleri Volkan Demirer, Furkan Serdar, Ali Baran Gökçer, Buğrahan Gülbek, Fatma Dadağlıoğlu, Nurefşan Deniz Binici ve Ayşenur Yaman canlandırıyor.
Dekor tasarımı Murat Gülmez, kostüm tasarımı Sevgi Türkay, ışık tasarımı Osman Uzgören, müziği Fırat Akarcalı, koreografi düzeni Hakan Odabaşı, maske tasarım ve uygulaması Dr. Yeşim Arsoy Baltacıoğlu’na ait olan oyunun konusu şöyle:

“Sparta Kraliçesi Helena ve Troya Prensi Paris birbirlerine âşık olurlar.  Helena, kocası Menelaos’u bırakarak Paris ile gizlice Troya’ya kaçar. Onuru sarsılan Sparta Kralı Menelaos, kardeşi Agamemnon ve diğer Akha krallarıyla müttefiklik kurarak Troya’ya savaş açar. On yıl süren bu uzun savaş, tahta at hilesiyle Yunanlar tarafından kazanılır. “Troyalı Kadınlar” oyunu savaşın hemen sonrasında, Troya sahilinde geçmektedir. Her şeyini kaybetmiş Troyalı kadınlar, sahilde kendi kaderlerinin belirlenmesini beklerler. Onlar bu bekleyişin içindeyken habercinin getirdiği yeni haberler acılarını gitgide derinleştirecektir.

Oyunun Yönetmeni Betül F. Gökçer:

“Troyalı Kadınlar” oyunu savaşın yıkımını, kadınların trajedisi üzerinden çarpıcı bir biçimde gösteren bir oyun. 10 yıl süren Troya savaşı aslında kimilerine göre tarihin ilk doğu-batı savaşı, kimilerine göre ise sadece bir mit. Akha krallarının bir araya gelerek Troya’ya savaş açmasının görünürdeki nedeni Menelaos’un karısı Helana’nın Paris’le birlikte Troya’ya kaçmasıyken aslında gerçek neden Troya’nın zenginliği olmuştur.Yüzyıllar boyu bir kadınla bir erkeğin aşkı savaşın meşru sebebi olarak tarihe geçmiştir. Biz “Troyalı Kadınlar” oyunuyla hem savaşın gerçek yüzünü hem de anlamsızlığını göstermeye çalıştık.

06.12.2022