KASIM AYINDA DEVLET TİYATROLARI

Prömiyerler, Turneler, Festivaller, Çocuk Oyunları ve Ödüller ile Kasım Ayında Devlet Tiyatroları!

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından Kasım ayı itibariyle 116 oyun izleyicisiyle buluştu. Perdelerini hiç kapatmayan Devlet Tiyatroları, 41 ilde sanatseverlere merhaba diyerek 726 temsil ile 194 bin 154 seyirciye ulaştı.

Prömiyerler:

Adana, İstanbul, Ankara, Van, Trabzon ve İzmir’de 10 yeni oyunun prömiyeri yapılırken, 16 bin 599 izleyiciye ulaşıldı ve 72 temsil verildi.

Turneler:

Tiyatro kültürünü yerleştirme ve tüm sanatseverlere ulaşmanın amaçlandığı turneler boyunca, Devlet Tiyatroları 31 il ve 34 ilçede faaliyet gösterdi. Her hafta Türkiye’nin dört bir yanına gidilerek, Kasım ayı içerisinde 158 temsil ile 53 bin 484 seyirciyle buluşuldu, 33 oyun ile 61 turne gerçekleştirildi.

Çocuk Oyunları:

Çocuklara tiyatro sevgisi aşılamayı, onların hayal dünyasını sağlıklı bir şekilde geliştirmeyi, gözlem yoluyla ve eğlenerek öğretmeyi ve aynı zamanda geleceğin tiyatro izleyicisini oluşturmayı hedefleyen Devlet Tiyatroları; 19 çocuk oyununu sahneleyerek, 74 temsil ile 19 bin 893 küçük sanatseverle bir araya geldi.

Buluşma ve Festivaller:

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘X. Ankara Buluşması’ kapsamında, 21-28 Kasım tarihleri arasında “Yerli Yazarlar Haftası” düzenlendi.  Bu kapsamda; Ankara’da bulunan 9 sahnede perde açılarak, Diyarbakır, Antalya, Trabzon, İzmir, Van, İstanbul, Erzurum, Bursa, Adana ve Ankara’nın, seçkin eserleri bir hafta boyunca sahnelendi.10 farklı oyun oynanarak, 17 bin 157 seyirciyle 52 temsil verildi.

Bu yıl birincisi düzenlenen “Uluslararası Kadın Oyun Yazarları Tiyatro Festivali” 16-23 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti. Yurtdışından ve Türkiye’den önemli tiyatro gruplarının ağırlandığı festivalde; 6 oyun ve 6 söyleşi olmak üzere, 14 temsil ile 3 bin 341 seyirciye ulaşıldı.

Ödüller:

İstanbul Devlet Tiyatrosu’na, "İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri" kapsamında 3 ödül takdim edildi. “İyi Şanslar” adlı oyunuyla Okday Korunan'Yılın En Başarılı Oyun Yazarı' ödülüne, İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Kültür ve Sanata Katkı Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Öğretmenlerin mesleki motivasyonlarının yükseltilmesine katkı sağlamak amacıyla, “24 Kasım Öğretmenler Günü” dolayısıyla; Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Trabzon, Adana, Diyarbakır, Antalya Erzurum, Konya, Sivas, Van, Edirne ve Kayseri’de birbirinden farklı 14 oyun; 5 bin 501 öğretmen için ücretsiz olarak sahnelendi.

08.12.2022