İSTANBUL VE ANTALYA DEVLET TİYATROSUNDAN 2 YENİ OYUN!

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü İstanbul ve Antalya’da iki yeni oyuna prömiyer yapmak için gün sayıyor. İstanbul Devlet Tiyatrosu “Masal Yolu” adlı çocuk oyununu, Antalya Devlet Tiyatrosu ise “Kıllı Maymun” adlı oyununu 21 Aralık Çarşamba günü sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

İstanbul Devlet Tiyatrosu “Masal Yolu”

Hayatta kötülük ve iyilik, aydınlık ve karanlık, korku ve cesaret iç içedir…

Gökçe Kurt Elitez’in uyarlayıp yönettiği, süpervizörlüğünü Elif Erdal’ın yaptığı anonim bir eser olan İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Masal Yolu” adlı çocuk oyunu, 21 Aralık Çarşamba günü Üsküdar Tekel Sahne’de prömiyer yapacak.

Gökçe Kurt Elitez, Ali Ertekin, Bahri Çakır’ın rol aldığı, dış seslerini Doruk Ordu ve Alev Çatıklar’ın gerçekleştirdiği oyunun; dekor tasarımı Nur Sinem Mete, kostüm tasarımı Dilek Kaplan, ışık tasarımı Önder Ay, müzik düzeni Alev Çatıklar, koreografi düzeni Evrim Akyay’a  ait.

Oyunun Konusu:

Hayatta kötülük ve iyilik, aydınlık ve karanlık, korku ve cesaret iç içedir. Biri olmadan diğerinin anlamı yoktur. Masal yolunda da karşımıza çıkan devler, ejderhalar, cadılar, periler, prensler, prensesler hayatın yansımasıdır. Derin bir uykudan uyanmak nasıl mümkün? Hasta bir kalp nasıl iyileşir? Kahramanlarımız masalların sihriyle korkularını küçültüp kalplerini büyütebilecekler mi? Onları seçimlerle dolu bir macera bekliyor... Yolun sonu aydınlık mı, karanlık mı?

“Korkularımız ve Sevgimiz... Hayallerimiz ve Gerçeğimiz...”

Yönetmen Gökçe Kurt Elitez:

Masal yolunda yetişkinler hatırlar, çocuklar keşfeder. Bu niyetle başladık oyun provalarına... İlk günden itibaren kendi içimizdeki çocukla şefkatli bir yolculuğa çıktık.

Çocukluk masal yolunda en sihirli zamandır. Çocukların ruhları büyük çınarlar gibi kök salar bilince ve bilinçdışına. Ne ekilirse o yeşerir. Ne söylenirse o gerçeklikleri olur. Sihirli bir dokunuş masal yollarında her kapıyı açacak anahtara kavuşmalarını sağlayabilir. Bu farkındalıkla masalların sihrini yaşam yolunda birleştirerek çocuklarla birlikte içten dışa bir yolculuk hazırladık. En derin karanlıklarımız ve en aydınlıklarımız. İlk işittiklerimiz ve ilk sözlerimiz. Korkularımız ve sevgimiz. Hayallerimiz ve gerçeğimiz. Bir var bir yok. Yokun içinde bir var, varın içinde bir yok... İşte bu senin masal yolun...

Seyredeceğiniz oyunumuzda; dünyanın kalbi elma ağacında karanlıklar, korkular özgürlük ve sevgiyle yeşerir, çiçeklenir, meyvelenirler.

Haydi sen de katıl oyunumuza; Yaklaş kendine, işit…

Antalya Devlet Tiyatrosu “Kıllı Maymun”

Kendini arayan Yang’ın bireysel yolculuğunun hikâyesi…

Eugene O’Neill’in yazdığı, Aziz Çalışlar’ın çevirdiği ve Ferdi Dalkılıç’ın yönettiği Antalya Devlet Tiyatrosu yapımı “Kıllı Maymun” adlı oyun aynı tarihte saat 20.00’de Antalya Haşim İşcan Kültür Merkezi Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde prömiyerini gerçekleştirecek.

Orkun Yılmaz, Kerem Yücel, Mert Can Sevimli, Damla Yavaş, Emel Elevli, Ömer Alper İzci, Gökhan Hızarcıoğlu, R. Kürşad Süren, Sidar Baran, Okan Kağnıcı, İ. Hürcan Sürmeli, Esra Dayan, S. Ezgi Memiş, Aysel Şereflioğlu, Kutay Şahin’in rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Tayfun Çebi, kostüm tasarımı Funda Çebi, ışık tasarımı Barbaros Gülaçtı, koreografi düzeni Boğaç Özbakır, müziği Selçuk Yılmaz’a ait.

Oyunun Konusu:

 Bir yük gemisinin ateşçi kasarasında işçi olan Yang’ın bireysel yolculuğudur hikâyemiz. Kendi sınıfından olmayan birinin aşağılayan çığlıkları onu derinden sarsar. Ve yolculuk büyük bir sarsıntıyla başlar! Yang, onu kimlik bunalımına sokan ve dış dünyaya açan bu sarsıntıyla baş edebilecek mi?

“İnsan Olmak ve İnsan Kalmak…”

Yönetmen Ferdi Dalkılıç:

Eugene O'neill'ın "Kıllı Maymun" oyunu insan olmak ve insan kalmaya dair bize önemli mesajlar veriyor, her daim sorgulayan aklın önemine vurgu yapıyor. Bu özelliğiyle Eugene O'neill bir kilometre taşı olarak tüm tiyatro dünyasının vazgeçilmezleri arasında baş köşeye oturuyor.

20.12.2022