DEVLET TİYATROLARINDA 22 ARALIK’TA 3 PRÖMİYER HEYECANI!

Sezonun açıldığı günden bugüne 38 yeni oyunla seyircilerini buluşturan Devlet Tiyatroları, 22 Aralık Perşembe günü 3 yeni oyununu daha sahnelemeye hazırlanıyor.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu “Kanlı Düğün”, Erzurum Devlet Tiyatrosu “Hiç Kimsenin Öyküsü” ve Sivas Devlet Tiyatrosu “Eyvah Yine Karıştı (Oscar)” adlı oyunlarıyla perdelerini açarak yeni oyunlarının ilk gösterimini gerçekleştirecek.

 “Kanlı Düğün” Diyarbakır Devlet Tiyatrosu

Bu şiirsel tragedya, yasak bir aşk ilişkisini anlatır…

Federico García Lorca’nın yazdığı, Vlad Trifaş’ın yönetmenliğini ve müziklerini üstlendiği, A. Turan Oflazoğlu’nun dilimize çevirdiği Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yapımı “Kanlı Düğün”, Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi Orhan Asena Sahnesi’nde saat 20.00’de prömiyer yapacak.

Dicle Çiçek, Oğuzhan Yücel, Gizem Dilimen, Hakan Latifoğlu, Zeliha Genç, Elif İşcan Eryiğit, Yasemin Ayşe Arpa, İlhami Özdemir, Seda Özdemir, Ceren Kırtaş, Erkan Aytemur, Şamil Kankul, Fatih Örs, Giray Suner, Eylül Aldanmaz, Kader Durkadın Öner’in rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Büşra Eroğlu Doğan, kostüm tasarımı Berna Yavuz, ışık tasarımı İzzettin Biçer’e ait.

“Her Birimizin Derinliklerine Kök Salmış Temel Bir Duygu…”

Yönetmen Vlad Trifaş:

Aşk ve özellikle aşka duyulan ihtiyacı, sevmek ve sevilmek ihtiyacını ele alan oyunumuz; "ihtiyaç" ve değişmeyen insan varoluşunun doğallığı üzerine bir çalışmadır. Tutkunun normalliği ve sahip olduğumuz içten duyguları göz ardı ederek, ruhumuzu baskı altına aldığımızda ortaya çıkan sorunlar üzerine bir çalışma…

“Hiç Kimsenin Öyküsü” Erzurum Devlet Tiyatrosu

Karşıt taraflarda savaşmış iki asker, barış ilan edilip evlerine dönerlerken bir tren vagonunda karşılaşırlar. Aralarında büyük bir çatışma ve hesaplaşma başlar…

Baki Erdi Mamikoğlu’nun yazdığı ve Levent Aras’ın yönettiği Erzurum Devlet Tiyatrosu yapımı “Hiç Kimsenin Öyküsü”, Erzurum Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde saat 19.30’da prömiyer yapacak. Yönetmen Levent Aras ve Cengiz Toraman’ın rollerini üstlendiği oyunun; dekor tasarımı Aytuğ Dereli, kostüm tasarımı Gökçe Şener, ışık tasarımı Murat Yayla, müziği Gürkan Çakıcı’ya ait.

“İnsanlık tarihi savaşların tarihidir…”

Yönetmen Levent Aras:

İnsanın yaşadığı her dönemde savaş vardı; hâlâ da var... Oyun; aslında savaş denen topyekûn çılgınlığa, karşıt taraflar için savaşmış iki askerin gözünden ışık tutarak, bize savaşın anlamsızlığını işaret ediyor. Savaşın ürkütücü ve depresif yanını hatta dehşetini daha hissedilebilir kılmak için görsel ve işitsel tasarımı 'sinematografik' düşünmeye çalıştık. Bu bağlamda; hareket halindeki bir yük vagonu, iki karakterin duygusal ve psikolojik açıdan patlama yaşadığı bir yüzleşme ortamına dönüştü. Tek perde ve 65 dakika süren, bu 'karanlık' çatışma ve hesaplaşma serüveninin sonuna bir 'ışık' bırakmayı da ihmal etmedik.

İyi seyirler…

“Eyvah Yine Karıştı (Oscar)” Sivas Devlet Tiyatrosu

Zengin bir fabrikatör olan Bertrand Barnier’ın, yanında çalışan memuru Christian tarafından dolandırılmasıyla, yalancılığın ve üçkâğıtçılığın nelere yol açabileceğine ışık tutan ama aşkın galip geldiğini anlatan bir dolantı komedisi…

Claude Magnier’in yazdığı, Asude Zeybekoğlu’nun dilimize çevirdiği ve Ferdi Değirmencioğlu’nun yönettiği Sivas Devlet Tiyatrosu yapımı “Eyvah Yine Karıştı (Oscar)”, Sivas Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 19.30’da prömiyerini gerçekleştirecek.

M. İnanç Keteci, İsmail Tütüncü, Nilhan Öğütçen, Merve Kozan, Gizem Hatun Karakurt, Özge Tepe, Muhammed Özkan, A. Samet Evsen, Sibel Ferlibel, Berşan Eker, M. Faruk Önder, Pınar Kocaoğlu, Semiha Gürlevük, Burcu Baytekin’in rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Bekir Beğen, kostüm tasarımı Berfin İlhan, ışık tasarımı Hasan Koçyiğit, müziği Berkay Yiğitaslan’a ait.

“Sevmek ve hep daha iyiyi daha güzeli umut etmek…”

Yönetmen Ferdi Değirmencioğlu:

Gülmek ve güldürmek… Günümüz toplumunun temel ihtiyacı. Bizler, içinde evrensel değerleri barındıran, umudu, sevgiyi yeniden hatırlatan ve belki de bu nedenle neredeyse bir klasik haline gelmiş bu vodvili sizler için seçerken daha iyi, daha güzel bir dünya umudunun kapılarını yeniden aralamak istedik. Bir insanın bakış açısı değişirse, düşüncesi değişir, söylemi değişir, çevresi değişir; bir bakarsın dünya değişir…

21.12.2022