İSTANBUL DEVLET TİYATROSU “PARMAK” ADLI OYUNLA PRÖMİYER YAPIYOR!

Doruntina Başa’nın yazdığı, Bilge Emin’in çevirmenliğini ve yönetmenliğini gerçekleştirdiği İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Parmak” 24 Aralık Cumartesi günü Garibaldi Salon 2’de saat 20.00’de prömiyer yapacak.

Rüyam Perihan Dirin ve Eylül İşcan’ın rol aldığı ve tek perde olan oyunun; dekor tasarımı Behlüldane Tor, kostüm tasarımı Nalan Alaylı, ışık tasarımı Önder Ay, görsel tasarımı R. Onur Duru, müziği Çağrı Beklen, hareket düzeni Ayşegül Erkutay’a ait.

On Yıl Boyunca İnançlı, Kararlı ve Sabırlı Bir Bekleyiş…

Kosova savaşında genç bir adam evinin önünden götürülerek kayıplara karışır. Gidişinin üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen, annesi ile eşi onun hâlâ döneceğine inanmakta ve bir mucize beklemektedirler. Sevgi, nefret, acı, umut gibi duygularla örülü hayatlarında artık ağaçların sesinden, rüzgârın fısıltısından, küf kokan elbiselerden medet umar, yaşadıkları acıyla kendilerince yüzleşmeye çalışırlar...

“Bir Yalnızlığın, Aynı Zamanda Bir Umudun Hikayesi…”

Yönetmen Bilge Emin:

Kosovalı yazar Doruntina Başa tarafından 2011 yılında yazılan “Parmak”, ‘Batı Balkan Oyun Yazma Yarışması’nda “En İyi Çağdaş Oyun” dalında birinciliği kazanmış, aynı zamanda, 2013 yılında Saraybosna’da düzenlenen ‘Uluslararası MESS Tiyatro Festivali’nde “En İyi Balkan Oyunu” ödülünü almıştır. Uluslararası ödül alan ve aynı zamanda Belgrad’ta sahnelenen ilk Kosova oyunudur.

“Parmak”, Kosova’daki savaşta kaybolmuş insanları işler. Bunu da kadınların perspektifinden anlatır. Kosova’daki birçok geleneksel ailede, savaşta kocasını kaybetmiş kadınlar, kocasının ailesiyle birlikte yaşar.

Oyunda; Şkurta’nın ve Zoya’nın, kayıp sevdiklerinin yok oluşunu kabullenme konusundaki farklı yaklaşımları işleniyor. Zoya onun geri döneceğine neredeyse eminken, Şkurta onun ölmüş olduğundan ve bedeninin diğer bedenlerle birlikte bulunmasının yalnızca zamana dair bir mesele olduğundan emin. “Parmak”, umudun ve gerçeği kabullenişin soğukkanlı savaşı.

23.12.2022