YILIN İLK PRÖMİYERİ VAN DEVLET TİYATROSUNDAN “ŞİŞMANLAYAMAYAN SUMOCU”

Van Devlet Tiyatrosu “Şişmanlayamayan Sumocu” adlı oyunuyla 05 Ocak Perşembe günü saat 19.30’da Van Devlet Tiyatrosu Kültür Merkezi Sahnesi’nde 2023’ün ilk prömiyerini gerçekleştirecek.

Eric Emmanuel Schmitt’in yazdığı, Bahadırhan Bozkurt’un çevirdiği, Baki Erdi Mamikoğlu’nun uyarladığı ve Gül Urgan Yıldız’ın yönettiği oyunda; Kadir Oğuz, Doğancan Yurdigül, Gözde Altıntaş, Barış Demirkıran, Şerdan Kıpçak, Kamil Samet Selçuk, Muhammed Eşref Genç rol alıyor.

Dekor  tasarımı Hakan Babaoğlu, kostüm tasarımı Fulden Korkmaz, ışık tasarımı Özer Kuşkaya, müzikleri M. Mekkin Çetin ve koreografi düzeni Gülden Çelen’e ait olan “Şişmanlayamayan Sumocu”nun meditasyon danışmanı Ceren Erlüle.

“Tokyo sokaklarında yapayalnız, mücadele dolu bir yaşam…”

Cun henüz 15’inde geçmişinin yükünü sırtlarken incecik, cılız kalmış bir erkek çocuğudur. Durmadan, onda bir şişman gördüğünü iddia eden sumo ustası Şomintsu ile yolları kesişir. Sayısız direnişlerin ardından sokaklardaki yaşamdan kurtuluş ışığı olan o sumo okulunun kapıları aralanır. O ışıkla Cun’un evden kaçışının gizemi ortaya çıkar.

Beden mi şişmanlayıp güçlenir, yoksa ruh mu geçmişin yüklerinden kurtulup bilgeleşir? Yarım kalan her hikâye bir gün tamamlanacak ve kalbin kıpırtısıyla en cılız bedenden bir şişman doğacaktır. Unutmamalı ki; “Bulutların arkasında her zaman bir gökyüzü vardır!”

"Çocukluk mutluluktur, hiç bitmese keşke!"

Yönetmen Gül Urgan Yıldız:

Bu bir umut oyunudur. "Çocukluk mutluluktur, hiç bitmese keşke!" diyor yazarımız. Oysa nice hayatlar var çocukluğu çok erken biten. Tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleyle yeniden köklenen bir yaşam ağacının hikayesidir Şişmanlayamayan Sumocu. Ruhunu güçlendirip sil baştan "yaşamak" isteyenlere selam olsun...


04.01.2023