ANKARA DEVLET TİYATROSU OYUNU “KONTRABAS” OTUZ YAŞINDA

“KONTRABAS” 21 Ocak 2023 tarihinde sahnedeki otuzuncu yılını dolduruyor.

Dünyada en çok sahnelenen tek kişilik oyun olma özelliğine sahip olan ve bir müzisyen üzerinden toplumun, bireyin, müziğin, hiyerarşinin ve pek çok şeyin anlatıldığı” oyunun yazarı Patrick SÜSKIND;  “ -bir çok şeyin yanı sıra- bir adamın, küçük odasında yaşayan bir adamın bütün hayatı” diye tanımlıyor eserini.

Kaleme alındığı 1980 yılından günümüze değin birçok dile çevrilen eseri dilimize çeviren Hale KUNTAY.

Yıllar içinde birçok kez sahnelenen oyunun son versiyonunda; dekor – kostüm tasarımı Hakan DÜNDAR’a, ışık tasarımı ise Zeynel IŞIK’a ait.

Oyuncum Olcay Kavuzlu’yu yürekten kutluyorum…

31 yıl önce ilk kez, oyunun aynı zamanda yönetmeni olan Metin BELGİN tarafından oynanan KONTRABAS’ın yolculuğu onun anlatımıyla şöyle: “KONTRABAS’ın serüvenine, 11 Ocak 1992 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosunda hem yönetmenliğini hem de oyunculuğunu yaparak başladım. İlk yönetmenlik deneyimim de KONTRABAS sayesinde gerçekleşti. Sonra Bursa Devlet Tiyatrosundan aynı oyunu yönetmek için teklif aldım. Konservatuvardan yeni mezun olan Olcay KAVUZLU ile tanışarak provaları başlattım ama ortaya kopyalanmış bir oyun çıkarmak istemiyordum. Bu nedenle farklı çalışmalar yaparak, daha iç dünyayı simgeleyen bir yapıya oturttum. Oyunculuk olarak da bana benzesin istemiyordum. O yüzden beni sahnede hiç izlemedi Olcay. Ben İstanbul’da oynamayı sürdürürken, o da Trabzon’a sonra da Ankara’ya taşıdı KONTRABAS’ı. Ankara’da tekrar provaya girdik. Oyunu daha çok performansa dayalı hale getirdim. Dile kolay Devlet Tiyatrolarının sahnelerinde otuz yıl seyircilerle buluşturduk KONTRABAS’ı. Ben de geçen yıl İstanbul’da otuzuncu yılımı kutladım ve emekli oldum. Oyuncum Olcay KAVUZLU’yu yürekten kutluyorum. Umarım o da benim gibi emekli oluncaya kadar KONTRABAS’ı oynamayı sürdürür.”

Devlet Tiyatrolarında Otuz İki Yıl…

1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarından mezun olan ve aynı yıl Trabzon’da göreve başlayan Olcay Akın KAVUZLU, otuz iki yıldır Devlet Tiyatrolarında oyunculuk yapıyor ve öğrencilik hayatı da dahil olmak üzere otuz bir yıldır KONTRABAS’ta rol alıyor.

Bu oyun; Devlet Tiyatrolarındaki bütün yaşamıma tanıklık etti…

İstanbul ve Ankara Devlet Tiyatrolarında iki ayrı sahnede, iki ayrı bölgede eş zamanlı olarak yer alan Kontrabas, Olcay Akın KAVUZLU’nun neredeyse tüm meslek hayatına tanıklık etmiş.

KAVUZLU’nun Kontrabasla ilk yolculuğu, Konservatuvarda mezuniyet parçası olarak bu oyunu seçmesiyle başlıyor. Daha sonra Devlet Tiyatrosuna giriş sınavlarında aynı parçayı oynayarak Trabzon Devlet Tiyatrosu kadrosuna giren sanatçı, bir yıl sonraki staj sınavlarında da yaptığı bazı değişikliklerle tekrar oynuyor aynı rolü. Ve macera böylece başlıyor… Yücel ERTEN tarafından Kontrabas’ı profesyonel anlamda oynaması teklif ediliyor kendisine ve bu teklif onu, Bursa Devlet Tiyatrosunda Kontrabas’ın hem yönetmeni hem de oyuncusu Metin BELGİN ile bir araya getiriyor. BELGİN’in oyunu yönetmesiyle başlayan süreçte sanatçı için oyunla ilgili yeni farkındalıkların kapıları aralanıyor.

Hasretle bekledim…

KONTRABAS için perde, Devlet Tiyatrolarında resmi olarak 21 Ocak 1993 yılında Bursa Devlet Tiyatrosu Ahmet Vefikpaşa Sahnesinde açılıyor. Sanatçının ertesi yıl görev yeri olan Trabzon Devlet Tiyatrosuna ve sonrasında Ankara’ya gelmesiyle 1997-2000 yılları arasında KONTRABAS Ankara’da sahneleniyor. Oyunun 2008 yılından bu yana sahnelenen dördüncü versiyonunda ise performansa dayalı bir biçem var. Defalarca tekrar eden ama güncelliğini hiç kaybetmeden kapalı gişe oynayan KONTRABAS, Olcay Akın KAVUZLU için sanat hayatı boyunca, bu oyun dışında rol aldığı kırkın üstünde proje ve oyunun ötesinde bir anlam taşıyor. Rol arkadaşı kontrabasıyla aralarında çok özel bir duygudaşlık-arkadaşlık oluşmuş yıllar içinde. Ayrı kaldıkları zamanlarda ya da herhangi bir tadilat gerektiğinde onu hasretle beklediğini belirten sanatçı; “o hem Metin BELGİN’in hem de benim çocuğum” diyor.

Her şeyi Anlatıyor…

Oyunun konusuna gelince: “Yıllara dayanarak her şeyi anlatıyor oyunumuz. Bir müzisyen üzerinden bireysel, toplumsal, siyasal olarak hayatın dedikodusunu yapması ve bunun ironik bir şekilde anlatılması. Her jenerasyonun, her dönemin, her coğrafyanın dertlerini ifade ederek düşünmeye teşvik ettiğini” belirtiyor KAVUZLU.

En büyük ödül…

Sanatçı bu oyunla; 2017 yılında 7. Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödüllerinde ‘Seçici Kurul Özel Ödülü’ne layık görülüyor. Milenyumda ilk sahnelenen oyunlardan biri olma özelliğine de sahip olan KONTRABAS, şimdiye kadar çeşitli sahnelerde neredeyse bin küsur kez sanatseverlerle buluşmuş.

Otuz yıl boyunca farklı sahnelerde de olsa ‘aynı oyunla sahnede olmak’ deyince, KAVUZLU duygularını şöyle ifade ediyor: “Benim için en büyük ödül, bu oyunla otuz yıl boyunca sahnede olabilmek ve halen de devam ediyor olması. Tabii ki yorulduğumuz zamanlar oluyor. Orada da seyirci ve onun takdir etmesi devreye giriyor. Alınan tüm ödüller çok değerli benim için. Ama seyircinin verdiği ödül insanı göğe yükseltiyor.”

Dünya değişti…

Seyirci açısından baktığımızda, bir tek oyunun ya da oyunculuğunun değil, seyircinin yapısının da değiştiğini vurgulayan Olcay Akın KAVUZLU: “Dünyanın uğradığı değişimler, gelişimler paralelinde seyircinin bakış açısında da farklılıklar oluştu. Bu da ister istemez oyunumuza yansıdı, yansımak zorundaydı zaten. Tiyatro gelişmek, yeniliklere ses vermek zorundadır” diyor. “Rolümün tüm versiyonlarını çok seviyorum ama ilk ve bu son versiyonu daha çok seviyorum” diye de ekliyor.

Rol Arkadaşım…

Çalması çok zor bir enstrüman olan kontrabasla ses çıkartmanın zorluğunu belirten sanatçı: “Sadece ses çıkartsam da çalamasam da onunla aramda özel bir bağ var. Onun bir ruhu var... Benim rol arkadaşım. Kıymetlim…” olarak tanımlıyor ve onu 2008’den bu yana alkışlattığını söylüyor.

Şanslıyım…

“Bu oyunun sayesinde diğer oyunlarımın da soluğu uzun oldu, bir oyunu uzun süre ayakta tutabilmeyi öğrendim. Pek çok oyuncuya sorulur; hangi rolü oynamak, ne yapmak istersiniz diye. Ben okuldan beri bağ kurduğum bu oyunla birçok isteğime erişme fırsatını yakaladım. Mutluyum…”

Teşekkürler…

“Bursa, Trabzon ve Ankara’da dört ayrı versiyonunda yıllarca rol almış olduğum bu özel oyunda görev alan, arkamda duran, destek olan bu konforu bana sağlayan Kurumuma ve çalışanlarına teşekkür ediyorum…”

OYUNCULUK MUTLU OLMADAN YAPILAMAZ VE BEN İŞİMDE ÇOK MUTLUYUM…

19.01.2023