SİVAS DEVLET TİYATROSU YAPIMI “BERNARDA ALBA’NIN EVİ” PRÖMİYER YAPIYOR

“Bu zindan seslerine paydos artık!”

Federico Garcia Lorca’nın kırsal kesim gerçekçiliğini yansıtan üç ünlü trajedisinden biri olan ve A. Turan Oflazoğlu’nun dilimize çevirdiği, Begüm Atak’ın yönettiği Sivas Devlet Tiyatrosu yapımı “Bernarda Alba’nın Evi”, 26 Ocak Perşembe günü saat 19.30’da, Sivas Atatürk Kültür Merkezi Sahnesi’nde prömiyer yapacak.

Filiz Demiralp, Begüm Atak, Çağla Nefesoğlu Kesiç, Elif Yalçın, Hülya Keli, Canan Koyuncu, Belgin Ünlü’nün rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Ruken Bakır, kostüm tasarımı Elif Çakanlı Kurtoğlu, ışık tasarımı Hasan Koçyiğit, müzikleri Arın Aykut’a ait.

Hesaplaşma…

Bernarda, kocasının vefatının ardından beş kızıyla birlikte sekiz yıllık bir yas sürecine girer. Hem artık evin erkeksiz oluşu hem de yas süreci içerisinde olmak, dışarıdan nasıl göründüğünü her şeyden çok önemseyen Bernarda için bir sınava dönüşür. Kızlarını zapt etmek isterken baskının dozunu kaçıran Bernarda, bu yeni süreçte kendisiyle de hesaplaşır. Kendi anasından gördüğü yetmeyince ama kendisi daha iyisini bilemeyince işler içinden çıkılmaz bir hal alır.

Yönetmen Begüm Atak:

Birimizin başına gelen, hepimizin başına gelecektir…

Katı, giderek kalıplara hapsolmuş hatta direkt o kalıpların içine doğmuş bir “Bernarda otoritesi” nin altında, Adela’nın temsil ettiği özgürleşme ve ayrışma arayışı oyunun asıl temasını oluştursa da bizi duvarların ardına sızdıracak bir arayışa girdik.  Bernarda’nın aslında neyin açlığını çektiğini, bastırmaya çalıştığı şeyin ne olduğunu, onun da çaresiz ve küçük çocuk tarafını görebileceğimiz bir yorumu tercih ettik. Oyunun temasını, bu yorumun temeline oturttuk.

Atalarımızdan gördüklerimiz ve nesillere taşıdığımız görenekler, biri buna dur demedikçe kuvvetli bir biçimde alt nesillere aktarılıyor. Kendi annesinden de daha iyisini görmemiş olan küçük Bernarda, el yordamıyla yaptığı analıkla, kendi annesinden bile katı olarak, bir gölge gibi kızlarının üzerine çöküyor. Doğduğu ev kaderi oluyor. Hem Bernarda hem de kızları için. Hatta Maria Josepha için bile...

25.01.2023