KONYA DEVLET TİYATROSU 25 YAŞINDA!

1997-1998 sezonunda, 19 Aralık 1997 tarihinde Refik Erduran imzalı “TAMİRCİ” adlı oyunla perdelerini açan Konya Devlet Tiyatrosu 25. yaşını kutluyor.

Devlet Tiyatroları merhum Genel Müdürü Prof.  M. Bozkurt KURUÇ’un büyük katkılarıyla 1997 yılında ‘Yerleşik Bölge Tiyatrosu’ olarak hizmet vermeye başlayan Konya Devlet Tiyatrosu, bugüne kadar kendi oyunları dışında birçok oyuna da ev sahipliği yaptı. 25 yılda “Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali”ni on dört kez gerçekleştiren, bu festival ile yirmi üç farklı ülkeyi misafir eden Konya Devlet Tiyatrosu, 25 yıl içerisinde yerli ve çeviri 108 eserin prömiyeriyle 4978 temsile ulaştı.

Tamirci…             

"TAMİRCİ" adlı oyun ile yerleşik düzende temsiller vermeye başlayan Konya Devlet Tiyatrosu için bu oyunun yeri çok farklı elbette.

Refik Erduran’ın yazdığı, Tansu Aytar’ın yönettiği “TAMİRCİ”nin dekor tasarımını Sertel Çetiner, kostüm tasarımını Sevinç Gürlük, ışık tasarımını ise Ahmet Kömürcü üstlenmiş.

Ali Hakan Beşen, Alpay Ulusoy, Alper Tazebaş, Şebnem Büyükkalkan, Dilek Bozkurt, Cemalettin Çekmece, Emine Tekin, Melek Temel, Ersin Ayhan, Gerçek Özkök, Hicran Yavuz, Levent Uzunbilek, Nilgün Çorağan, Ömer Naci Topçu, Sedat Keçeci, Serap Uluyol, Sevinç Gediktaş, Yıldırım Gücük, Zuhal Taşar’ın rol aldığı oyunda olaylar şöyle başlıyor:

Bahadır ve Öz, piyasalara ayak uydurmuş, gazetelerini daha çok kazanç amacıyla işleten patronlardır. Yılmaz gazetenin köşe yazarıdır. Nil ise yeni, halkla ilişkiler uzmanıdır. Gazetenin ve ayrıca bağlı oldukları şirketlerin mali durumu oldukça kötüdür. Bahadır ve Öz çeşitli dolaplar gerektiren bir çözümü kolayca bulmuştur. Ancak işlerin pürüzsüz biçimde yolunda gitmesi gerekmektedir. İlk basamak gazetede kupon piyangosuyla bir gemi vadetmektedir. Kullanılmış olması vb. nedenlerle, sansasyonel şekilde itiraz edemeyecek bir talihli aranmaktadır. Nil, sonrasını bilmediği plan için kocası Tahir’i önerir...”

Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Yaşar ÖZBOZ:

“Tiyatro yapıtının bu büyülü atmosferde yaşaması, nefes alması ve seslendirilmesi için yüzlerce göze, duyuya ve anlayışa yani seyirciye ihtiyaç vardır.

19 Aralık’ta bundan tam 25 yıl önce, bu şehrin Devlet Tiyatrosu kuruldu. 25 yıldır siz güzide seyircimizin yaşamına dokunuyor ve dokunmaya devam edecektir. Bu sene de sizlere anlatacağımız çok şey var. Biz sizlerle düşünmeye, ağlamaya, gülmeye, heyecanlanmaya hazırız, ya siz?

İyi ki varsınız; alkışlarınızı bizden esirgemediğiniz için teşekkür ederiz…”

02/02/2023