DEVLET TİYATROLARI EMEKLİ SANATÇISI “KAZIM AKŞAR” VEFAT ETTİ

Devlet Tiyatroları emekli sanatçısı Kazım AKŞAR, 28 Şubat Salı günü hayata veda etti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un, sanatçının vefatı dolayısıyla yayınladığı mesajı şöyle:

 "Devlet Tiyatrosu emekli rejisörümüz, değerli sanatçı Kazım AKŞAR’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiasına sabır ve başsağlığı dilerim.”

Kazım AKŞAR kimdir?

24 Ağustos 1953 tarihinde Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde doğan sanatçı, 1978 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Yüksek Bölümünden mezun oldu. 1979 yılında Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmaya başladı. 1986-1987’de Devlet tarafından İngiltere’ye gönderildi. National Theatre’da Peter Hall ile beraber; Entertaining Strangers (David Edgar), The Winter’s Tale (Shakespeare), The Tempest (Shakespeare) ve Cymbeline (Shakespeare) oyunlarında yardımcı olarak bulundu. 1988 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü, ODTÜ ve Kadir Has Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 15 Mart 2016 tarihinde Devlet Tiyatrolarından emekli olan Kazım AKŞAR Akyaka’da yaşıyordu.

Sanatçının görev aldığı oyunlar:

Yazıcı (Orta Oyunu), Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Sarıpınar-1914, Ekinler Yeşerince, İlkbaharda İntihar Yasak, Karacaoğlan, Otelci Kadın, 10. Senfoni, Karakolda, Dağın Devleri, Yunus Diye Göründüm, Bakkhalar, Candan Can Koparmak, Gazap Üzümleri, Savaştan Barışa Aşktan Kavgaya (Mustafa Kemal),

Misafir, Leonce ile Lena, Ayyar Hamza, Beyaz Geceler, Çiçu, Ada, Moskova Geceleri, Büyük Misafir, Gece O Kadar Kirliydi Ki İkisi De Kayboldular, Bir Ceza Avukatının Anıları, Suç ve Ceza, Demir, Otopark Cinayetleri, Tartuffe, Kanlı Nigar, Eskici Dükkanı, Fesleğen Çıkmazı, Bedensiz Kadın, Pişti, Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç, Güneş Batarken Bile Büyük.

28.02.2023