ANA-DOLU (MİLLİ MÜCADELENİN CESUR VE KAYIP KADINLARI) ERZURUM’DA PRÖMİYER YAPIYOR

Millî Mücadele sırasında kadınların zafere giden yolda gösterdikleri mücadele ve çabayı konu alan Erzurum Devlet Tiyatrosu yapımı “Ana-Dolu (Millî Mücadelenin Cesur e Kayıp Kadınları)” adlı oyun, Erzurum Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde 2 Mart Perşembe günü saat 19.30’da prömiyer yapacak.

İlknur Bektaş’ın yazdığı ve Sezai Yılmaz’ın yönettiği, dekor tasarımı Bekir Beğen, kostüm tasarımı Berna Yavuz, ışık tasarımı Eser Dursun, müzikleri Selçuk Yılmaz, koreografi düzeni Volkan Ersoy’a ait olan oyunda; Eda Beril Geylek, Özlem Uslu, Belgin Alptekin, Kübra Özdemir, Hilal Yüksel, Aslı Atmaca, Gülendam Yılmaz, Simge Uz, Mekselina Düğdü, Tude Alaca, Onur Emre Teber, Samet Talayman, Cemil Başdoğan, Burak Halit Günuğur, M. Yusuf Öztürk, Berkay Alkan ve M. Enes Vatansever rol alıyor.

Yönetmen Sezai Yılmaz:

“Cumhuriyetimizin 100. yılına özel hazırladığımız oyunumuzun seyirciyle buluşmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Oyunumuzda milli mücadelede gerek cephede gerek cephe gerisinde mücadele eden; Kara Fatma, Safiye Hüseyin, Şerife Bacı, Makbule Efe, Halide Edip ve Asker Saime gibi tarihte iz bırakmış kadınlarımızı anlatıyoruz. Ayrıca Türk kadınının Kurtuluş Savaşı sırasında verdiği mücadeleye örnek olan, Nene Hatun’u da unutmadık. Bizler bu oyunda dönemi, analarımızın gözünden anlatacağız. Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleriyle dönemi aydınlatacağız. Türklerin Anadolu’ya yerleşirken çekitikleri zorlukları ve milli mücadeleyi tragedya diliyle ele aldığımız oyunumuzu izleyecek olan herkese iyi seyirler dilerim.”

01.03.2023