BURSA 10. ULUSLARARASI BALKAN ÜLKELERİ TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl onuncusu gerçekleştirilen ‘Bursa 10. Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’, büyük deprem felaketinde yitirdiklerimiz için açılış öncesi bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Tiyatroseverlerin yoğun ilgi gösterdiği ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Başrejisör Bengisu Gürbüzer Doğru, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Emre Başer, Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Arzu Tan Bayraktutan’ın festival sahibi olarak hazır bulunduğu açılışta; Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, Arniad Arnavut İş Adamları Derneği Başkanı Gökhan Biçen de yer aldı.

“Devletimizin Şefkatli Eli Milletimizle Birlikte Bu Acıyı Dindirecektir”

Festivalin açılış konuşmasına, yakın bir zamanda ülkemizde büyük bir felaketin yaşandığını belirterek başlayan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt: “Devletimizin şefkatli eli milletimizle birlikte bu acıyı dindirecektir. Hepimiz el birliğiyle çalışıyoruz. Gerçekten çok üzgünüz. Çocuklarımızın da büyüklerin de moral ve  motivasyona ihtiyacı var. Biz Devlet Tiyatrosu olarak elimizden geleni yapıyoruz. İlk günden beri oradayız. Bütün tiyatrolarımız programlarını yaptılar -çocuklarımız ve büyüklerle beraberler. Sanatın elini oraya uzattık.  Devlet Tiyatromuz, özel ve amatör tiyatrolarımız orada morale ve motivasyona ihtiyacı olan insanlarımızı hayata tutunmaya davet ediyorlar. Hepimiz elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“Bu Büyük Felaketi Sanatın Gücü İle İyileştireceğiz”

‘Biz bu yıl onuncu festivale özel bir program düşünmüştük’ diyen Kurt sözlerine şöyle devam etti: “Büyük bir felaket oldu. Bunu sanatın gücü ile iyileştireceğiz. O insanlarımızı da ayağa kaldıracağız ve  hayata ortak edeceğiz. Bunun için çalışmalarımız sürüyor.

“Bir Şehir, Festivaline Sahip Çıkıyorsa O Festival Yaşar, Büyür ve Gelişir”

Kurt: Bursa’nın Osmanlı’ya Başkentlik yaptığını ifade ederek, “Bursa Türkiye Cumhuriyetimizin çok önemli bir şehri. Balkanlardaki bütün ülkeleri, bütün tiyatroları burada ağırlıyoruz.”Bugün onuncusunu gerçekleştirdiğimiz festivalde Balkan ülkelerindeki tiyatro çalışanlarıyla birlikte hem sanatçılarımız,  hem rejisörlerimiz açısından büyük bir iş birliğine imza atıyoruz.  Bursa’daki tiyatroseverlerimize içtenlikle teşekkür ediyorum. Valiliğimiz, belediyelerimiz ve sanatseverlerimiz festivalimize sahip çıkmışlardır. Bir şehir, festivaline sahip çıkıyorsa o festival yaşar, büyür ve gelişir. Bunu da görmekten son derece mutluyuz. Bizden desteğini esirgemeyen başta Kültür ve Turizm Bakanımız olmak üzere Genel Müdürlüğümüz çalışanları, Bursa Devlet Tiyatrosu çalışanları ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

Hafize Beysim Gün’e Emek Ödülü:

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un açılış konuşmasından sonra tiyatro ve ses sanatçısı, şair, yazar, derlemeci Hafize Beysim Gün’e Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt tarafından emek ödülü verildi. Ardından sanatçının hayatının yer aldığı ve Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı rejisör Sinan Pekinton’un seslendirdiği sinevizyon izlendi.

Açılış Oyunu ‘Tarla Kuşuydu Juliet’ Sahnede:

Festival, Ephraim Kishon’un yazdığı, Hale Kuntay’ın dilimize çevirdiği ve Volkan Çetinkaya’nın yönettiği Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Tarla Kuşuydu Juliet’  adlı oyunla perdelerini açtı. Oyun sonunda Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Emre Başer, ‘Tarla Kuşuydu Juliet’ ekibine çiçek takdim etti.

18 Mart Perşembe gününe kadar sürecek festivalde; Bursa Devlet Tiyatrosu “Tarla Kuşuydu Julet”, Sırbistan Novi Pazar Bölge Tiyatrosu “Eşik”, Erzurum Devlet Tiyatrosu “Dünyanın Eski Zamanlarında”,  Bulgaristan Lofça Dram Tiyatrosu “Gogol’ün Ruhu”,  Bosna-Hersek Mes – Uluslararası Tiyatro Festivali – Sahne Mess & Saraybosna Savaş Tiyatrosu Sartr “Saraybosna Ruhu”,  İstanbul Devlet Tiyatrosu “Rumuz Goncagül”, Kosova Artpolıs – Sanat ve Toplum Merkezi  “Kafesteki Vatan”,  Kuzey Makedonya Milli Kurum Türk Tiyatrosu-Üsküp “Kadın Terzisi”, Ankara Devlet Tiyatrosu “Hisseli Harikalar Kumpanyası”,  Yunanistan ‘Psılıkatzıdıko’ Art Space / Omada7 “Antigone, Hubris”,  Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu  “Misafir”i Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşturacak.

 

05.03.2020