İSTANBUL DEVLET TİYATROSU YAPIMI “YALNIZLIK İNTİHARI” PRÖMİYER YAPIYOR

Neda Nejdana’nın yazdığı, Senem Cevher’in çevirdiği ve Gamze Yapar Şendil’in yönettiği İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Yalnızlık İntiharı” adlı oyun, 10 Mart Cuma günü Üsküdar Stüdyo Sahne’de prömiyer yapacak.

Erşan Utku Ölmez, Zeynep Alper Aksoy, Handan Ölçener, Oğuz Kaan Kahraman'ın rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Aytuğ Dereli, kostüm tasarımı Dilek Kaplan, ışık tasarımı Yakup Çartık, dış sesi Damla Polat, müzikleri Yaseminsu Şendil’e ait.

“Bu gece dolunay… Sanki güneş gibi ama biraz da hüzünlü değil mi?”

İntihar etmek için dolunay gecesini, yalnızlığı ve bir binanın çatısını seçen kadın, aslında sandığı kadar yalnız değildir. Ona bir adam, -bir dişi bir de erkek- iki kedi ve bir ceset eşlik etmektedir.  Yoksa eşlik eden yalnızca onlar mı olacaktır?

Yönetmen Gamze Yapar Şendil:

“Var olmanın gerçek anlamının, ne olursa olsun, umudu hiç kaybetmemenin öyküsü “Yalnızlık İntiharı”.

Yüksek katlı bir binanın çatısından atlamak isteyen bir kadın, ona engel olmak isteyen bir adam ve bütün bu olanlara şahitlik eden bir dişi ve bir erkek kedi.

Kadınlar ve erkekler, öteden beri cennet ve dünya arasında bir uçurum ile ayrılmış iki farklı gezegen gibidir.

Bu uçurum nasıl aşılır? Aşk mı, oyun mu, yalan mı, gerçek mi, samimiyet mi? Fizik yasalarını bilirken kendi geleceğimizin yasalarını bilmiyoruz. Sahip olduklarımızın farkında mıyız? Maddi dünyamızdaki klişeler, sınırsız yalnızlık her birimizin peşini bırakmazken üstesinden nasıl geliriz?

Çağdaş Ukrayna tiyatrosunun önde gelen kadın yazarlarından Neda Nejdana’nın eğlenceli bir dille kaleme aldığı bu kara komedi türündeki oyun, yazıldığı günden itibaren birçok tiyatronun dikkatini çekmiş, Bulgarca, Gürcüce, Makedonca, İngilizce, Lehçe ve Türkçeye çevrilmiş, Ukrayna, Fransa, Polonya, Avusturya’da sahnelenmiştir.

Seyircimizin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm bu oyunun Türkiye prömiyerini ise İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda gerçekleştireceğiz. Bunun için ayrıca mutluyum.  İyi seyirler diliyorum…”

 

09.03.2023