KONYA DEVLET TİYATROSU “PALAZ” OYUNUYLA PRÖMİYER YAPIYOR

Osmanlı’nın son zamanlarında padişahın emriyle yurt dışında tayyarecilik (uçuş) eğitimi alan, daha sonra çeşitli cephelerde görev alıp fayda sağlayan ülkemizin ilk pilotlarından olan Nuri Bey ve Fethi Bey’in hikayesinin konu edindiği “Palaz” prömiyer yapıyor.

Murat Şafak Kömürcü’nün yazdığı ve Hakkı Kuş’un yönettiği oyun, 16 Mart Perşembe günü saat 20.00’de sanatseverlerle buluşacak.

Fatih Yağlıcan, Onurcan Arıkan, Tolga Karasu, Zafer Kora, Almina Ay, Melisa Kocaman, Buse Özdemir, Yağız Demiral, Ömer Faruk Avcı, Doğukan Kutlu’nun rol aldığı oyunun dekor tasarımı Ruken Bakır, kostüm tasarımı Elif Çakanlı Kurtoğlu, ışık tasarımı G. Ahmet Gökdemir, koreografi düzeni Sera Kılıç, korrepetitör Hilmi Yazıcı, müzikleri Mert Dursun’a ait.

Yönetmen Hakkı Kuş’un oyun üzerine yorumu:

Oyunumuz, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına özel yaptığımız bir proje. Osmanlı’nın son dönemleri, yurt dışına gönderilen ilk pilotlarımız ve onların hikayesi…

Metni ele alırken olabildiğince minimal dekor-kostüm anlayışı ve bedensel anlatım üzerinde durduk. Sahnede imajinasyon ve stilize tercihlere yer verdik. Ensemble bir oyunculuk ve hareket düzeniyle olabildiğince anlatıya eşlik eden bir görsel yakalamaya gayret ettik.

Konya Devlet Tiyatrosunun yetenekli ekibi, değerli idareci ve çalışanlarıyla karşınıza çıkıyoruz. İyi seyirler…