AŞK VE UMUDUN HİKAYESİ “YAĞMURCU” TRABZON DEVLET TİYATROSUNDA PRÖMİYER YAPIYOR

Kendine ve sevgiye inanmanın, tutku ve hayallerin peşinden korkusuzca koşmanın, insan olup insan kalmaya devam etmenin, kendini bilmenin önemini anlatan “Yağmurcu” adlı oyun, Atapark Haluk Ongan Sahnesinde, 17 Mart Cuma günü saat 20.00’de prömiyer yapacak.

Richard Nash’in yazdığı ve Aclan Büyüktürkoğlu’nun çevirdiği ve yönettiği müzikli oyunda Göknur Paslı, Oğuzhan Asak, Burhan Kurt, Cem Çanakoğlu, Ogün Kılıç, Faik Gürbüzlü, Muhammet Aymaz, Güliz Oktar Altay rol aldı. Dekor tasarımı Bekir Beğen, kostüm tasarımı Berfin İlhan, ışık tasarımı Nihat Bahar, müzikleri Aclan Büyüktürkoğlu, koreografi düzeni Deniz Alp tarafından yapıldı.

Kurak bir yaz gününde Amerika’nın orta-batı eyaletlerinden birinde geçen oyunun konusu ise şöyle: “Topraklar sıcaktan kavrulurken, “Yağmurcu” olduğunu ve 100 Dolar’a yağmur yağdırabileceğini iddia eden, hayal dünyası çok geniş, özgüveni yüksek, son derece tutkulu Starbuck’un ortaya çıkmasıyla, mutsuz ve umutsuz Cury ailesinin hayatı bir anda değişir. Özellikle; yaşı ilerlediği ve güzel olmadığı için “evde kaldığı” düşüncesine kapılıp karamsarlaşan Lizzie’nin iç dünyası ve duygusal yaşantısı alt üst olur.
Starbuck’un bu kısa süreli varlığı sadece Cury ailesine değil, hayallerinin peşinden koşmaktan korkan, kendini sevgiden yoksun bırakan tüm kasaba halkına iyi gelir. Beklenmedik bir anda başlayan yağmur tıpkı Starbuck gibi ruhları serinletir; bereket, umut, sevgi ve mutluluk getirir.”

Yönetmen Aclan Büyüktürkoğlu’nun oyun üzerine yorumu:

“Hayat; kendini bilmek için çıkılan bir yolculuksa, bu yolun taşlarını sevgiyle döşeyen insan, benliğini eğiterek yüceltir. Vicdan ve erdem yoluyla iyiye, doğruya ve güzele yönelerek, aydınlanma yolunda önemli adımlar atar. Sevginin yol gösterdiği kişi, sonu olmayan bir yolculuğa çıkmış, özgür düşünceye ve her türlü inanca saygılı ve hoşgörülü insandır. Bu anlamda sevgi; aynı zamanda aydınlanmaya giden yolun da temel taşlarından biridir. İyiye güzele ve doğruya yönelmiş bireylerin çoğunlukta olduğu bir toplum, insan sevgisini ön planda tutan çağdaş bir yapıdır. Bu yapıda bulunan taşlar birbirinden farklı olduğu halde, aralarından su sızmayacak şekilde birbirlerine uyumla bağlı insanlardan oluşursa, aydınlanma yolunda daha büyük ve kalıcı adımlar atmak mümkün olabilir. İnançla beslenmiş, sevgiyle güçlenmiş, saygıyla yücelmiş toplumlar, sonsuza dek bir bütün olarak kalır. Bu bütünlüğü sağlayacak temel eğitimse ailede başlar. Yağmurcu; sevgi, saygı ve anlayışın ailede başladığını ve ailenin bir toplumun en temel öğesi olduğunu anlatan, derin ama bir o kadar da eğlenceli ve romantik bir oyundur.”

 

16.03.2023