“KÜÇÜK HANIMLAR KÜÇÜK BEYLER ULUSLARARASI ÇOCUK TİYATROLARI FESTİVALİ” ANKARA’DA BAŞLIYOR

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Ankara Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde gerçekleştirilen 18. “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”, 25 Nisan Salı günü başlıyor.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmak için yola çıkan Devlet Tiyatroları bu yıl festivalde; İspanya, Polonya, Almanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İtalya, Finlandiya, Hollanda’nın oyunları ve Devlet Tiyatrolarının altı oyunu ile 5 gün süresince küçük sanatseverlerimizi ağırlayacak.

Açılış, 25 Nisan Salı günü saat 12.00’de “Küçük Hanımlar ve Küçük Beylerin” Anıtkabir ziyaretiyle başlayacak. Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesinde, Arı Okulları Bandosu’nun gösterisiyle devam edecek olan festivalimizde daha sonra, İspanya Múcab Dans Tiyatrosu “Kâğıttan Baloncuklar” adlı oyunu sahneleyecek.

Konuk tiyatro grupları, Devlet Tiyatroları sanatçıları, yöneticileri, basın mensupları ve farklı okullardan gelecek yüzlerce küçük sanatseverin ağırlanacağı festivalde çocuk oyunlarımızla birlikte atölye çalışmaları, sosyal sorumluluk projeleri ve meslek tanıtımı ve oyuncu söyleşileri de yer alacak.

“Çocukların Çocuklara Armağanı”

Depremin çocuklar üzerinde yaratabileceği etkiler düşünülerek, onları hem bedensel hem ruhsal yönden iyileştirebilmek için yapılacak çalışmalar, sarf edilecek çabalar hepimizin görevidir. Buradan yola çıkarak, depremden etkilenen çocuklarımıza tüm festival süresince bütün temsillerde, atölye çalışmalarında birer koltuk ayrıldı. Ayrıca tüm sahnelerde yer alan, oyuncak kumbaralarla “Çocukların Çocuklara Armağanı” adı altında gerçekleştirilmesi planlanan yardımlaşma seferberliği de festivaldeki yerini aldı.

Devlet Tiyatroları, Ankara “Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali” programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Festival programı için tıklayınız.

21.04.2023