VAN DEVLET TİYATROSUNUN SAHNELEDİĞİ “AY CARMELA” PRÖMİYER YAPIYOR

Jose Sanchis Sinisterra’ın yazdığı, Yalçın Baykul’un çevirdiği ve Halil Akarsu’nun yönettiği “Ay Carmela” adlı oyun, 27 Nisan Perşembe günü, saat 19.30’da Van Kültür Merkezi Sahnesinde prömiyer yapıyor.

Gül Urgan Yıldız, Ferdi Erkmen, Sıddık Salaz ve Mustafa Erdem’in rol aldığı oyunun; dekor tasarımı Emre Satı’ya, kostüm tasarımı Gökçe Şener’e, ışık tasarımı Özer Kuşkaya’ya, müzikleri Irmak Şahin’e, koreografi düzeni Gülden Çelen’e, dramaturgisi Füsun Ataman’a ait.

İspanya iç savaşı esnasında Franco faşizmine direnen bir halkın sesini iki oyuncunun dilinden seyirciye aktaran oyunda; Varyete oyuncusu Carmela ve Paulino, İtalyan tugayının eline geçince karşı tarafın askerleri için bir gösteri hazırlamak zorunda kalırlar. Onlar için ölüm kalım meselesine dönüşen prova süreci, İspanyol halkının kaderinin de metaforudur. Mussolini İtalya’sından gelip İspanya’da Franco’nun tugaylarına destek veren bir grup askerle istemeden yolları kesişen bu iki kahramanın seçimleri ya onları hayattan koparacak ya da yaşayan ölülere dönüştürecektir.

26.04.2023