DEVLET TİYATROLARINDA ÖDÜL TÖRENİ

Devlet Tiyatroları, “IV. Yerli Yazarlar Buluşması” ve “Bağımlılık” temalı oyun yazma yarışması ödül töreni 04 Mayıs Perşembe günü gerçekleşti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Refik Ahmet Sevengil Tiyatro Kütüphanesinde düzenlenen törende; Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Şahin, Başrejisör Bengisu Gürbüzer Doğru, Başdramaturg Canan Kırımsoy, yerli yazarları ve eserleri teşvik etmek amacıyla düzenlenen “IV. Yerli Yazarlar Buluşması” katılımcıları ile “Bağımlılık” adlı oyun yazma yarışmasında ödül almaya hak kazanan yazarlar yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz: “Sosyal hayattaki sorunlara dikkat çeken "Temalı Yarışmalar" düzenlenmesi son derece kıymetli”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Devlet Tiyatrolarının bu yıl IV. Yerli Yazarlar Buluşması’nda katılımcılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; bu sezon 8 yazarımızın ödülünü takdim ediyor olacağız” dedi.

Devlet Tiyatrolarının toplumsal rolü, sosyal hayattaki sorunlara verdiği cevap anlamında da son derece kıymetli buluyorum diyen Yavuz, bir toplumun dilini koruması, kendi diliyle düşünmesi ve kendi diliyle sanat üretmesi özgün düşünce temelinin altında yatan en önemli unsurdur.  20 yıl önce Devlet Tiyatrolarımızın 28 sahnesi vardı. Bugün ne mutlu bize ülke çapında 83 sahnemiz var. Her oyun neredeyse kapalı gişe oynuyor. Son sezon da 95’i yerli 184 oyun sergilendi ve 500 turne gerçekleştirdi. Ve her sene yaklaşık 1 milyon 200 bin civarında seyirciye ulaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk tiyatrosuna yeni yazarlar kazandırmak istiyoruz

Geçen yıl “Cumhuriyetin 100. Yılında Kadın” temalı oyun yazma yarışmasını, bu yılda “Bağımlılık” ile ilgili oyun yazma yarışmasını düzenlediklerini belirten Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt “Yeni yazarlarımızı ve bu yarışmaları destekliyoruz. Çünkü ne kadar yeni yazarlarımız olursa repertuvarımız o kadar zenginleşir. Sanatın iyileştirici gücünü tiyatroyla yaygınlaştırmak istiyoruz. Tiyatroyla insanlarımızın kalbine dokunmak istiyoruz.  O yüzden yeni yazarlarımıza ihtiyacımız var. O yüzden yazarlarımız, bu yazdığınız ilk eserler, sizin son eserleriniz; çocuklarınıza, torunlarınıza anlatacağınız bir son olmasın, ikinci üçüncü oyunlarınızı da yazın, bu bir anı olmasın.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt sözlerini tamamlarken; başta kendisine eşlik eden ve yalnız bırakmayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz olmak üzere, tüm katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak, ödüle layık bulunan yazarlara da: “İnşallah eserlerinizin yolu açık olur, Türk tiyatrosu sizin kaleminizle zenginleşir” temennilerini iletti.

Devlet Tiyatroları “IV. Yerli Yazarlar Buluşması” katılımcılarına ve "Bağımlılık" adlı oyun yazma yarışmasında ödül almaya hak kazanan yazarlara ödülleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt tarafından takdim edildi.

Değerlendirilen 156 başvurudan ödül alan eserler şunlardır:

Birincilik Ödülü                               Trenler Ve Tiranlar                      Mert Sezgin

İkincilik Ödülü                                 Ağ, Bağ, Kaplumbağa                  Gözde Çetiner

Üçüncülük Ödülü                             Fenomen                                       Sümeyye Karaarslan

1. Mansiyon Ödülü                          Sahte Uçmag                                 Agit Destan

2. Mansiyon Ödülü                          Bağ                                                Gülşah Gülebenzer

 

04.05.2023