DEVLET TİYATROLARINDAN BİR PRÖMİYER DAHA

“Karıncalar – Bir Savaş Vardı” Sanatseverlerle Buluşuyor

 Koronavirüs salgını nedeniyle geçtiğimiz sezon perdelerini erken kapatmak zorunda kalan Devlet Tiyatroları, 2020-21 sezonuna erken başlayarak arka arkaya gerçekleştirdiği prömiyerlerle sanatseverleri yalnız bırakmadı.

12 bölgesinde şuana kadar yaklaşık 40 yeni oyunu tiyatroseverlerle buluşturan Devlet Tiyatroları bir yeni oyunu daha sahnelemeye hazırlanıyor.

Boris Vian – John Steinback ikilisinin yazdığı, Işıl Yüce ve Ülkü Tamer’in dilimize çevirdiği, Gökhan Aktemur’un uyarladığı ve M. Akif Yeşilkaya’nın yönettiği İzmir Devlet Tiyatrosu yapımı “Karıncalar – Bir Savaş Vardı” 24 Kasım Salı günü saat 19.30’da Konak Sahnesinde prömiyer yapacak.

İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut, pandemi koşullarına karşı her türlü önlemi alarak devam ettirilen etkinliklere bir yenisini daha ekleyerek zoru başardıklarını ve İzmir seyircisinin beklentisini karşıladıklarını belirterek, “Sanatçılarımızın da sağlığını korumak adına Genel Müdürlüğümüzün aldığı kararla az kişili, dar kadrolu yapımlara öncelik veriyoruz” dedi.

Dekor ve kostüm tasarımının Ali Cem Köroğlu’na, ışık tasarımının Kerem Çetinel’e ve müziklerinin Dengin Ceyhan’a ait oluğu oyunda asker rolünü Akın Kurt canlandırıyor.

Savaşın kalbinde yer alan bir askerin günlüğüne not ettiği öyküleri sahneye taşıyan oyun, savaşın dehşetini sorguluyor. Savaşın ne denli tehlikeli bir oyun olduğunu anlayan asker, bu oyunun düşmanı yok etmekle kazanılamayacağını, çünkü savaşın her koşulda insanlığın mağlubiyetiyle sona ereceğini öğreniyor.

Seyirciye sürprizlerle dolu bir sahne şöleni sunan oyun, görsel sürprizleriyle de tiyatroseverlere bambaşka bir deneyim yaşatacak.