AÇIK HAVA TİYATROSU YAZ OYUNLARI BAŞLIYOR

“’Bizim Yunus’ Sanatseverle Buluşuyor”

Devlet Tiyatroları’nın Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde, sanatsal faaliyetlerden yazın da yararlanılması için hayata geçirdiği “Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları” projesi perdelerini açmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği proje bu yıl 3 Haziran Perşembe günü başlayacak ve birbirinden farklı oyunları sonbahara kadar tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Bu kapsamda ilk olarak Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Bizim Yunus’ adlı oyun sahnelenecek ve 3, 4 ve 5 Haziran tarihlerinde saat 20.30’da Macunköy Yerleşkesi'nde izlenebilecek.

Sönmez Atasoy'un yazdığı, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt’un yönettiği ‘Bizim Yunus’, ‘Yüreklerimiz neyi arar bu yolculukta’ temasını işliyor.

Dekor tasarımının Hakan Dündar’a, kostüm tasarımının Funda Karasaç’a, ışık tasarımının Mustafa Bal’a ve müziklerinin Nedim Yıldız’a ait olduğu oyunda Yunus Emre’yi Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Alpay Ulusoy canlandırıyor.

Bizim Yunus, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun yaklaşık 2 bin yıllık tarihi atmosferinde “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında sahnelenmiş ve izleyenlerden tam not almıştı.

Oyun prömiyerini restorasyon sürecinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığının sanatseverlerle buluşturduğu Resim Heykel Müzesinin Türk Ocağı Sahnesinde, ‘Ramazan Etkinlikleri’ kapsamında DT tarihinde ilk kez TRT 2’den canlı yayınla seyircisiz bir şekilde gerçekleştirmişti.

Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları, Bizim Yunus’un ardından 10, 11 ve 12 Haziran’da ‘Eyvah Nadir’, 17, 18 ve 19 Haziran’da ‘Aşık Veysel’ ve 24, 25 ve 26 Haziran tarihlerinde de ‘Sonsuzluk Kitabevi’ ile devam edecek.