Devlet Tiyatroları, açık havada perdelerini açtı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle temsillerine ara veren Devlet Tiyatroları, "Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları" ile seyircisiyle yeniden buluştu

Etkinliğin açılışı, İrfan Şahinbaş Sahnesi Macunköy Yerleşkesi'nde, Mustafa Kurt'un rejisörlüğünü üstlendiği, Ankara Devlet Tiyatrosunca sahneye konulan "Bizim Yunus" oyunuyla yapıldı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, temsil öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun bir aradan sonra Devlet Tiyatrolarını yalnız bırakmayan sanatseverlere teşekkür etti.

Kurt, "Bugün bizim açımızdan heyecanlı bir gün. Çok iyi bir hazırlık yaptık. Salgın önlemlerini alarak seyircilerimizi ağırlıyoruz. Seyircilerimiz de son derece ilgili ve kurallara dikkat ediyorlar. İlk haftada oynayacak olan oyunlarımızın neredeyse tamamı dolu. Bu da mutluluk verici. Çok iyi bir yaz sezonu geçireceğimizi düşünüyorum. Bu sene ikincisini düzenlediğimiz Yaz Oyunlarından geriye dönüş yok. Yaz oyunları artık kalıcı hale geldi. Biz yaz, kış 12 ay çalışmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Bizim Yunus ile Açık Hava Yaz Oyunlarının açılışını yaptıklarını belirten Kurt, Yunus Emre'nin "halkın şairi" olduğunu ve bu özelliğiyle sevgiyi ve hoşgörüyü Anadolu'dan bütün insanlığa yaydığını kaydetti.

Kurt, "Böylesinde değerli bir şairi anmak ve onu insanlarla paylaşmak bizim için en büyük mutluluk." ifadelerini kullandı.

- Haziran'da 4 oyun

Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları, 4, 5 Haziran'da sahnelenecek "Bizim Yunus"un ardından 10, 11 ve 12 Haziran’da "Aşık Veysel"; 17, 18 ve 19 Haziran’da "Eyvah Nadir" ve 24, 25 ve 26 Haziran'da ise "Sonsuzluk Kitabevi" ile devam edecek.