İZMİR DEVLET TİYATROSU PERDELERİNİ AÇIYOR

“’Yunus Emre’ Açık Havada İzmirli Sanatseverle Buluşuyor”

Devlet Tiyatroları’nın Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde, sanatsal faaliyetlerden yazın da yararlanılması için hayata geçirdiği “Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları” projesi kapsamında İzmir Devlet Tiyatrosu perdelerini açmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen ve sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği proje bu yıl 16 Haziran Çarşamba günü başlayacak ve birbirinden farklı oyunları sonbahara kadar tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Bu kapsamda ilk olarak Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Bizim Yunus’ adlı oyun sahnelenecek ve 16, 17 ve 18 Haziran tarihlerinde saat 20.30’da Bornova Kültür Merkezi Açık Hava Sahnesinde izlenebilecek.

İzmir Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Levent Ulukut geçen yıl ilk defa hayata geçirilen açık hava sahnesinin yoğun ilgi gördüğünü ve sanatseverlerin beğenisini kazandığını dile getirerek, Koronavirüs salgınıyla alakalı gerekli bütün tedbirlerin hassasiyetle alındığını bildirdi.

İzmir Devlet Tiyatrosunun, haftanın üç günü açık hava sahnesinde sergilenecek birbirinden farklı oyunlar ile İzmir’de sanatseverlerin tiyatroya doyacağı bir yaz geçireceğini ifade eden Ulukut, tiyatroseverleri açık hava oyunlarını izlemeye davet etti.

Sönmez Atasoy'un yazdığı, Devlet Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Kurt’un yönettiği ‘Bizim Yunus’, ‘Yüreklerimiz neyi arar bu yolculukta’ temasını işliyor.

Dekor tasarımının Hakan Dündar’a, kostüm tasarımının Funda Karasaç’a, ışık tasarımının Mustafa Bal’a ve müziklerinin Nedim Yıldız’a ait olduğu oyunda Yunus Emre’yi Ankara Devlet Tiyatrosu oyuncusu Alpay Ulusoy canlandırıyor. Bizim Yunus, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun yaklaşık 2 bin yıllık tarihi atmosferinde “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında sahnelenmiş ve izleyenlerden tam not almıştı.

Oyun prömiyerini ise restorasyon sürecinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığının sanatseverlerle buluşturduğu Resim Heykel Müzesinin Türk Ocağı Sahnesinde, ‘Ramazan Etkinlikleri’ kapsamında DT tarihinde ilk kez TRT 2’den canlı yayınla seyircisiz bir şekilde gerçekleştirmişti.