‘AÇIK HAVA YAZ OYUNLARI’NDA BİR DÜNYA KLASİĞİ

“Cimri” Sanatseverlerle Buluşuyor

Devlet Tiyatrolarının ‘Açık Hava Yaz Oyunları’ uygulaması kapsamında bu hafta Ankara’da bir dünya klasiği olan ‘Cimri’ adlı oyun sahnelenecek.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde sanatsal faaliyetlerden yazın da yararlanılması için hayata geçirilen proje 3 Haziran Perşembe günü perdelerini açmış ve Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenen oyunlar sanatseverler tarafından yoğun ilgi görmüştü.

Projenin bu haftasında ise Ankara Devlet Tiyatrosunun sahnelediği ‘Cimri’ adlı oyun Macunköy Yerleşkesinde perdelerini açacak.

Jean - Baptiste Poquelin Molière’in yazdığı, Sabahattin Eyüboğlu’nun dilimize çevirdiği ve Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği oyun, mal varlığını herkesten esirgeyen ama sempatik tarafı da bulunan bir karakter olan ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un canlandırdığı Harpagon’un yaşadıklarını anlatıyor.

Dekor tasarımının Hakan Dündar'a, kostüm tasarımının Funda Karasaç'a müziklerinin Kemal Günüç'e ve ışık tasarımının Osman Uzgören'e ait olduğu oyun 16, 17 ve 18 Eylül tarihlerinde akşam saat 20. 30’da Macunköy Yerleşkesinde açık havada izlenebilecek.

Ankara Devlet Tiyatrosu, Cimri’nin ardından 23, 24 ve 25 Eylül tarihlerinde ‘Anna Karenina’ adlı oyunu da Açık Hava Yaz Oyunları kapsamında Ankara’da tiyatroseverlerle buluşturacak.