ORHAN ASENA YERLİ OYUNLARLA ANILACAK

“Diyarbakır, 17’nci ’Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali’ Başlıyor”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Orhan Asena Yerli Oyunlar Tiyatro Festivali” bu yıl 17’nci kez tiyatroseverlerle buluşacak.

21 Eylül Salı günü Orhan Asena Sahnesinde perdelerini açacak olan festivalde 6 farklı oyun sahnelenecek. Festival 2 Ekim Cumartesi gününe kadar devam edecek.

Festivalin açılışı İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Yıldızların Altında’ müzikalinin saat 20.00’daki gösterimi ile gerçekleşecek.

Levent Ulukut’un yönettiği oyunda, geçmişten günümüze Türk tiyatrosunun klasikleşmiş müzikallerinden bir seçki, özel bir kolaj içinde derlenerek orkestra eşliğinde danslarla seyirciye sunulacak ve klasikleşmiş oyunları tekrar hatırlayarak en önemli bestecilerin şarkıları seyircilerle paylaşılacak.

Türk Tiyatrosunun ve edebiyatının en değerli isimlerinden biri olan Orhan Asena adına düzenlenen festival, kültürümüzü ve onu oluşturan değerleri yaşatma, tanıtma görev ve sorumluluğu ile Türk tiyatrosunun ulusal üslubunu oluşturacak oyun yazarlarını desteklemeyi amaçlıyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt Türk oyun yazarlarını tanıtmayı ve yaşatmayı ilke edindiklerini belirterek, “Usta yazarlarımızı yaşatmanın yanında, ülkemize yeni yerli yazarlar kazandırmak da Devlet Tiyatrosunun öncelikli görevidir. Biliyoruz ki ne kadar çok yeni yazarımız olursa Türk tiyatro edebiyatı da o kadar ilerler, gelişir, zenginleşir” dedi.

Devlet Tiyatrolarının repertuarında yerli oyun yazarlarına geniş yer verdiklerini de ifade eden Kurt, Orhan Asena Yerli Oyunlar Festivali ile Diyarbakır seyircisiyle buluşacaklarını, Diyarbakır halkının tiyatroya olan sevgisi ve ilgisiyle de Diyarbakır Devlet Tiyatrosunun iki sahne daha kazandığını söyledi.

İzmir, Trabzon, Konya, Van, Antalya ve Ankara Devlet Tiyatrolarının seçkin eserlerini sahneleyeceği festivalde on iki temsil seyircinin beğenisine sunulacak.

Festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir.